143 Prof. ir. W. Scherm erhorn. hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft: Verslag van het Vde Congres van de Société Internationale de Photogrammétrie, gehouden van 29 September tot en met 7 October te Rome en te Florence, 1I nleiding. Tot op zekere hoogte kan men de ontwikkeling van de fotogram- metrie vervolgen aan de hand van hetgeen geboden wordt op de opeenvolgende congressen. Wel moet men daarbij over den noo- digen critischen zin beschikken, maar toch levert een aaneenge schakelde rij verslagen dezer congressen een beeld, dat op den duur een zekere waarde kan vertegenwoordigen. Teneinde het vervolg van de geschiedenis en in het bijzonder de wijzigingen te kunnen na gaan, zou ik den lezer tevoren willen verwijzen naar het verslag van het IVde congres van Parijs, dat ik publiceerde in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 1935 pag. 8399. Zelden zal een congres onder zoo emotioneele omstandigheden zijn aangevangen. Een gedeelte der deelnemers en in het bijzonder zij, die zich hadden belast met de inrichting van de tentoonstel ling, bevonden zich reeds in Rome, toen de politieke spanning rondom Tsjecho-Slowakije haar hoogtepunt bereikte. Voor hen, die nog vertrekken moesten, was er een aanleiding in om voorloopig thuis te blijven; een gedeelte van hen, die aanwezig waren, werd teruggeroepen door hun diverse regeeringen. Op 29 September was de openingszitting geraamd, üeze opening heeft doorgang gevon den op den vastgestelden tijd, en wel op den dag, dat de eerste be sprekingen in München zijn gevoerd. Deze besprekingen hebben het sein gegeven aan vele leden van het congres uit Frankrijk, Bel gië, Nederland om alsnog naar Rome te vertrekken. Zonder twijfel kan echter vastgesteld worden, dat een aantal zeer belangrijke personen op het gebied der fotogrammetrie tenge volge van de politieke situatie ontbroken heeft. In het bijzonder heeft dit gegolden voor militairen. Doch ook b.v. het feit, dat uit Engeland slechts één afgevaardigde aanwezig was, heeft met den toestand wel eenig verband gehouden. Op de tentoonstelling, die 24 September geopend is, hebben de Franschcn in den nacht van 25 op 26 September hun instrumenten ingepakt, zijn afgereisd en hebben

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1938 | | pagina 96