103 Nu blijkt, dat alleen bij de gemeentesgewijze, systematische ver nieuwing het instellen van bovenbedoeld onderzoek mogelijk is, rijst de vraag of nu deze methode gekozen moet worden. Indien in een inschrijving een fout schuilt, dan zal deze fout geen nadeelige gevolgen hebben, indien de schuldenaar aan zijn verplich tingen voldoet, na langeren of korteren tijd de schuld aflost en de inschrijving laat royeeren. Moeilijkheden van ernstigen aard kun nen ontstaan, indien de hypotheekhouder krachtens artikel 1223 B.W. verkoopen moet. Gesteld, dat in één van de 2000 inschrijvingen een dergelijke fout schuilt; gesteld, dat één van de 1000 gevestigde hypotheken leidt tot een verkoop krachtens artikel 1223 B.W., dan zou het een groot toeval zijn, als juist deze twee gevallen zouden samentreffen. Maar ook, indien deze bijzondere toevalligheid zich zou voor doen, zou de kans op schade voor den hypotheekhouder nog gering zijn. Door mij is de fout van het tweede geval ontdekt, (zij is alsnog verbeterd), maar zou de notaris, die den verkoop van artikel 1223 B.W. zou moeten houden, ook deze ontdekking gedaan hebben? Het extract legger vermeldt J. A. G. als eigenaar van perceel no. 2141 en dat stemt overeen met het getuigschrift van bezwaardheid en het resultaat van een recherche. De kans is zeer groot, dat perceel no. 2141 geheel verkocht zou worden. De eigenaar zou er zich niet tegen verzetten, want hij weet niet anders dan dat de hypotheek op zijn huis rust. Het spreekt vanzelf, dat de kooper geen eigenaar zou worden van het huis, maar alleen van de 17 ca van oud 121. Daar er echter nie mand is, die het gebrek in zijn titel kent, zou de kooper in het bezit van het geheele perceel no. 2141 niet gestoord worden en na 20 jaar door verjaring eigenaar worden. Moest de verkoop van art. 1223 B.W. als gevolg van het fail lissement van den schuldenaar geschieden, dan zou de curator, in dien hij de fout ontdekte, den verkoop van het huis kunnen belet ten. Maar om die fout te kunnen ontdekken, moet de curator, be halve jurist, ook uitstekend met de kadastraal hypothecaire admi nistratie op de hoogte zijn. Hoevele zouden er in het geheele land te vinden zijn? Met behulp van de waarschijnlijkheidsrekening zou de kans op schade te bepalen zijn. Het is echter niet noodig dat te doen, want

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 101