113 De spanningen ontstonden eerst nadat de wereldconstellatie door den oorlog geheel was gewijzigd en vooral toen na het uitbreken van de crisis handel en industrie de overtollige arbeidskrachten van het platteland niet meer konden opnemen, terwijl ook de emi gratiemogelijkheden beperkt waren. Sindsdien werpt zich vrijwel de heele bevolkingsaanwas op het platteland op den aanwezigen cultuurgrond of tracht woesten grond in cultuurland te veranderen. De koopprijzen van het land stijgen zoo hoog, dat het vrijwel uitgesloten is, dat met inbegrip van den landbouwsteun de land bouwer een redelijke belooning verkrijgt voor zijn risico en arbeid. Het aantal gegadigden voor het huren van een boerderij is zoo groot, dat slechts voor een klein gedeelte in de behoefte kan wor den voorzien; hierdoor dreigt de werking van de nieuwe pachtwet illusoir te worden en nemen duistere practijken hand over hand toe. Door den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond is in 1938 een enquête ingesteld naar den omvang van de „werk loosheid'' onder de jonge boeren en tuinders. Opgegeven werden meer dan tienduizend jonge boeren en tuinders, waarvan er 3000 voldoende kapitaal hadden om een bedrijf te beginnen, maar dit desniettemin niet konden, omdat er geen bedrijven of gronden beschikbaar waren. In een adres aan den Raad van Ministers werd daarom aange drongen op verschillende middelen om verbetering in dezen toestand te brengen o.a. het voeren van een doelbewuste politiek om de beschikbare oppervlakte cultuurgrond uit te breiden door ontgin ning en ontbossching van hiervoor geschikte gronden; door droog making van de Zuiderzee; door verbetering van de afwatering en door ruilverkaveling. Rapport Westhoff. Ook de Regeering heeft het groote gevaar ingezien van een leger werkloozen op het platteland; van dat deel van ons volk, dat steeds het rustigste element der bevolking heeft gevormd, maar nu ten gevolge van den demoraliseerenden invloed van de werkloosheid een prooi dreigde te worden van extreme be wegingen. Aan den Rijksinspecteur voor de Werkverschaffing Westhoff te Zwolle werd opgedragen een rapport samen te stellen over „de directe mogelijkheden der werkverschaffing bij de werkloosheids-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 111