115 uitvoering reeds in de naaste toekomst waarschijnlijk moet worden geacht. Ook moet bij eventueele critiek op de in het rapport genoemde objecten in aanmerking worden genomen dat de opsomming het resultaat is van de gegevens verstrekt door de Nederlandsche Hei demaatschappij, Grontmij, Inspecteurs voor de werkverschaffing, Gemeenten, Waterschappen, enz. en dat deze niet steeds dezelfde terminologie hebben gebruikt. Voor Drenthe wordt b.v. vermeld dat 2464 km waterlossingen in aanmerking komen om te worden verbeterd, terwijl in Friesland schijnbaar geen enkele waterlossing maar een oppervlakte van 66730 ha in aanmerking schijnt te komen voor „ontwatering en landaanwinning Hieruit blijkt dat wat de een uitdrukt in kilometers, de ander doet in hectaren. Gemeroreerd zij alleen nog dat de opsomming ten aanzien van ruilverkaveling wel zeer onvolledig is. Genoemd worden slechts, dat voor ruilverkaveling in de toekomst in aanmerking komen Reeds uit het onderzoek van de Nederlandsche Heidemaat schappij in de jaren twintig is gebleken, dat in ons land voor ruil verkaveling in aanmerking komen meer dan 500.000 ha. Dit onder zoek strekte zich toen niet uit over het geheele land; ook in het overige deel is ruilverkaveling in vele gevallen dringend gewenscht. Verder is gebleken, dat in de onderzochte provincies vele com plexen voorkomen, welke bij het onderzoek als niet ruilverkavelings- behoeftig zijn aangemerkt, maar in werkelijkheid daaraan zeer groote behoefte hebben; de eischen op het gebied van verkaveling wijzigen zich en worden strenger. De totale oppervlakte in ons land, die volgens de tegenwoordige eischen, welke aan een behoorlijke verkaveling worden gesteld, daaraan niet voldoet, kan gesteld worden op ten minste 7 a 800.000 ha. Ook de landbouwers beginnen geleidelijk meer prijs te stellen op een behoorlijke verkaveling, omdat zij aan den lijve ondervin den, dat bij de tegenwoordige economische omstandigheden slechts Z.O. Drenthe Zeeland Oost Brabant 13380 ha 30790 7810 Totaal 51980 ha

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 113