117 Aanleg en verbetering bosch Aanleg en verbetering van wegen Landaanwinning Ruilverkaveling Inpolderingswerken 10.3 3.6 1.6 1.4 6.0 millioen enz De totale kosten dezer werken worden geraamd op: loonen „andere kosten" Totaal 83.millioen 35.— 118.— millioen waarin ongeveer 79.millioen subsidie in de loonen zal worden verleend. Een en ander komt derhalve overeen met ongeveer 95 subsidie in de loonen der tewerkgestelden. Economische en sociale gevolgen dezer uitbreidingHet is dui delijk, dat tewerkstelling van 90 a 100.000 werkloozen in cultuur technische werken een geweldige productieverhooging ten gevolge zal hebben. Deze productieverhooging kan worden gesteld op die van een oppervlakte nieuw gewonnen land van ongeveer 50.000 ha. De plannen van de Regeering komen dus neer op hetzelfde alsof jaarlijks een Noord-Oostpolder aan de oppervlakte cultuurland van ons land werd toegevoegd. Hierdoor zullen de vestigingsmogelijk heden op het platteland aanzienlijk worden uitgebreid. De be volkingsdichtheid op het platteland bedraagt ongeveer 80 a 100 zielen per 100 ha, d.w.z. dat met inbegrip van den middenstand in de dorpen en kleine steden gemiddeld per 5 ha cultuurland één ge zin van 4 a 5 personen werk en brood kan vinden. Een „landwinst" van 50.000 ha zou derhalve aan ongeveer 10.000 gezinnen blijvend werk en brood kunnen verschaffen. Hoewel op dit rekensommetje wel een en ander is aan te mer ken, kan niet ontkend worden, dat deze maatregelen de noodtoe standen op het platteland aanzienlijk zullen verlichten en dat daar door het groote moreele gevaar, dat het platteland een prooi wordt voor extreme richtingen, is afgewend. Elke medaille heeft een keerzijde en dus ook deze.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 115