118 Een schaduwzijde is, dat het overgroote deel der productiever- hooging zal worden verkregen op zand- en veengronden, waarop slechts een zeer beperkte keuze van gewassen mogelijk is, in hoofd zaak fabrieks) aardappelen, rogge, haver en gras. Het ongeluk is nu, dat ons land aan deze producten reeds ruimschoots genoeg voortbrengt en dat de afzetmogelijkheden daarvan naar het buiten land, hetzij rechtstreeks, hetzij in den vorm van boter, kaas, vleesch of spek steeds ongunstiger worden. Vermoedelijk zal hieraan slechts zijn te ontkomen door de op deze gronden geteelde producten zelf op te eten, de (fabrieks)aard appelen en de rogge in het brood en de boter op het brood in de plaats van Amerikaansche tarwe en walvischtraan. Aan dit denkbeeld zal een groot deel van de Nederlandsche en vooral van de stedelijke bevolking nog moeten wennen. Zij moet echter bedenken, dat het groote kwaad van de werkloosheid zonder aanzienlijke opofferingen en kosten niet is te keeren. Bereidheid om deze offers te brengen en de lasten daarvan te dragen is een vorm van moreele en geestelijke herbewapening met de daad. Soorten van cultuurtechnische werken. De verhouding tusschen de verschillende vormen van cultuurtechnische werken, zooals de Regeering deze voor 1939 en '40 voorstelt, zal in de toekomst niet ongewijzigd kunnen blijven. Ontginning van woeste gronden op de schaal als wordt voorge steld, d.i. 15 a 20.000 ha per jaar, is slechts enkele jaren mogelijk, omdat de voorraad voor ontginning in aanmerking komende woeste gronden dan zal zijn uitgeput. Ook blijkt hoe langer hoe meer, dat verbetering van de afwatering, aanleg of verbetering van wegen en herontginning van gronden elk op zichzelf niet in staat zijn om de gronden tot de hoogst mogelijke productiviteit op te voeren. Het hoogste rendement van cultuur technische werken kan meestal slechts worden verkregen indien deze werken gepaard gaan met ruilverkaveling, waardoor elke kavel een gemakkelijk exploiteerbaren vorm verkrijgt, aan weg en water lossing komt te liggen, en de kavels van één bedrijf zooveel moge lijk worden samengevoegd. Alleen wanneer dit geschiedt, dalen de productiekosten per een heid van product belangrijk en kan met voordeel intensiever worden geëxploiteerd, met een grootere blijvende werkverruiming als ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 116