119 volg. De toekomst zal dan ook uitwijzen, dat uitvoering van cultuur technische werken hoe langer hoe meer gepaard zal moeten gaan met ruilverkaveling. Of de uitvoering al dan niet geschiedt in werkverschaffing, heeft hierop vrijwel geen invloed. Behoefte aan cultuurtechnisch personeel. Het spreekt vanzelf dat door deze sterke uitbreiding van cultuurtechnische werken een zeer groote vraag is en zal ontstaan naar cultuurtechnisch geschoold personeel, zoowel in de lagere als in de hoogere rangen. Voor tewerkstelling van 90 a 100.000 werkloozen in cultuurtech nische werken, behalve die welke in vrij bedrijf worden uitgevoerd, zijn ongeveer 3000 voorwerkers en onderbazen noodig; de voorzie ning in voldoende lager kader stuit daarom nu reeds op groote moeilijkheden. Hetzelfde is het geval met de voorziening in hooger, wetenschap pelijk gevormd kader, nl. aan cultuurtechnisch geschoolde land bouwingenieurs. Wegens het ontbreken daarvan moet genoegen worden genomen met landbouwingenieurs die van cultuurtechniek geen bijzondere studie hebben gemaakt en zich dus eerst moeten inwerken. Hier door ontstaat aanmerkelijke vertraging in de voorbereiding van de cultuurtechnische projecten, terwijl het maken van fouten in den aanvang vrijwel onvermijdelijk is. De instelling van een afzonderlijke richting voor cultuurtechniek aan de Landbouwhoogeschool is daarom zeer gewenscht. Afgestu deerden dezer richting kunnen geplaatst worden bij den Cultuur- technischen Dienst, de Inspecties voor de Werkverschaffing, Ne- derlandsche Heidemaatschappij, Grontmij of andere ontginnings maatschappijen, Zuiderzeewerken, Waterschappen, Domeinen, het Gouvernement, Cultuurmaatschappijen, enz. Volgens een globale schatting kunnen 100 a 150 plaatsen voor deze richting in aanmer king komen. Eischen aan een cultuurtechnische opleiding te stellen. Hoewel het hier niet de plaats is, diep in te gaan op de vraag aan welke eischen een cultuurtechnische opleiding moet voldoen, wil ik daar aan toch een enkel woord wijden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 117