120 In het buitenland treft men reeds geruimen tijd aan de combi natie van landmeter en cultuurtechnicus. In de Encyclopadie und Methodologie der Culturtechnik door F. W. Dünkelberg 1883) wordt reeds betoogd dat beide Be- rufsarten unbedingt auf gemeinschaftliche Arbeit angewiesen sind und das günstigste Verhaltniss, wie auch im Sinne der Interessen ten die billigste Arbeitsleistung gewahrleistet, wenn der Cultur- techniker und der Landmesser in einer und derselben Person ver- einigt sind". In ons land heeft de heer C. W. Hoffmann, voortgekomen uit het corps landmeters reeds in 1900 een lans gebroken voor de op leiding tot Geodeet-Kuituurtechnicus aan de toenmalige Rijksland bouwschool te Wageningen. Maar ook buiten de kringen der landmeters is meermalen op een combinatie van beide opleidingen aangedrongen. Zoo heeft spreker in 1923 voor de Vereeniging Geodesie te Wageningen een inleiding gehouden over de opleiding der Cul tuurtechnici aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, waar bij op een combinatie van landmeter en cultuurtechnisch-ingenieur werd aangedrongen. Behalve bestrijding mocht hij ook bijval oogsten, vooral bij den heer Van Riel, toenmalig lector aan den landmeterscursus te Wa geningen. De wenschelijkheid van een gecombineerde opleiding werd toen betoogd vooral met het oog op de toen aanstaande invoering van de eerste ruilverkavelingswet, waarbij aan den landmeter van het kadaster een zeer belangrijke taak werd toegewezen. De toepassing van ruilverkaveling is tijdens de eerste ruilverkave lingswet zeer beperkt gebleven, zoodat de behoefte aan meer cul tuurtechnische ontwikkeling der ruilverkavelingslandmeters niet zoo sterk tot uiting is gekomen. Ook verkeerde men in de gelukkige omstandigheid, dat de daarbij geplaatste landmeters zich tot dit werk bijzonder aangetrokken gevoelden en als het ware een „fee ling" voor de daarbij betrokken cultuurtechniek en landbouwkun dige vraagstukken hadden. Wanneer men nu bedenkt, dat in 14 jaar tijds nog geen 10.000 ha onder de oude wet zijn ruilverkaveld en dat onder de nieuwe wet, die nog slechts één jaar in werking is, het aantal aanvragen binnenkort zal zijn gestegen tot 30.000 ha, dan zal men op een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 118