124 Bij conforme aansluiting aan 3 punten kan men, wanneer de ver vormingen klein zijn, elke functie gebruiken, die ontwikkeld kan worden in een convergente reeks, waarvan de eerste 3 termen 3 onafhankelijke constanten bevatten. De correcties aan de coördi naten kunnen dan worden bepaald door de interpolatieformule van Lagrange; de correcties aan de hoeken door projectie van de over staande zijden volgens een bepaalde richting op een lijn loodrecht op deze richting. Het rapport Beschouwingen over de nauwkeurigheid van veel hoeksmeting wordt aan de orde gesteld. Dit rapport is eveneens van Prof. Tienstra, die begint met een toelichtting te geven. De cri- tiek door Prof. Von Gruber op het vorige congres op sprekers con clusies uitgebracht, kon door spr. niet direct beantwoord worden. Dit was aanleiding om het geval nog eens nader uit te werken en toe te passen op een gestrekten veelhoek, loopende in de richting van de Y-as. De formules worden dan eenvoudiger en meer over zichtelijk. Het gaat hier over den invloed van de fouten in de 4 ge geven punten, n.l. begin- en eindpunt van den veelhoek en de twee punten, waarop georiënteerd wordt. Het resultaat voor dit bijzon dere geval wordt dan gegeven door de formules (la), (2) en (3). Uit de formules blijkt duidelijk, dat zoowel de richting als de af stand van de aansluitingspunten de nauwkeurigheid beïnvloeden. We kunnen dus de punten zoo kiezen, dat het effect van de fou ten zoo onschadelijk mogelijk wordt. Zijn de afstanden van de aan sluitingspunten gelijk aan de totale lengte van den veelhoek, dan mag de richting maximaal 83 gr afwijken van de richting van den veelhoek (zoowel in begin- als eindpunt), om te blijven binnen de gestelde grens n.l. (m2x)d '/2 d2. Is de afstand grooter, dan wordt het geval gunstiger en kan ook de hoek grooter zijn, zonder aan de nauwkeurigheid te kort te doen. Het geval is getoetst aan den gestrekten veelhoek, in de praktijk zal men daar toch meestal niet ver van afwijken. De voorzitter stelt dan een conclusie voor die in de meeste ge vallen wel zal voldoen. Alle mogelijkheden in een conclusie samen te vatten is niet doenlijk. Men raadplege zoo noodig form. (4). De conclusie luidt: De nauwkeurigheid van veelhoekspunten wordt beïnvloed door de keuze van de aansluitingspunten. Men kan voor de meeste ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 122