130 behoud van de bestaande bepalingen. Daartoe heeft de commissie een drietal stellingen ontwikkeld. Met betrekking tot de door haar geformuleerde stelling 1 (Het is van belang, dat bij overdracht van onroerend goed zooveel moge lijk de grenszekerheid wordt bevorderd.) ontving de commissie twee rapporten: le. Een rapport van J. F. Jongedijk betrekking hebbende op des landmeters zorg en taak ten behoeve van de bevordering der grenszekerheid. 2e. Een rapport van Mr. J. H. Jonas, betrekking hebbende op in de akte te nemen voorzorgen. De voorzitter stelt het rapport-Jongedijk eerst aan de orde, daar bij opmerkende, dat de heer Jongedijk door ziekte verhinderd is aan wezig te zijn. De heer Polman merkt op, dat de in conclusie 6 genoemde verplichte meting vóór overdracht niet aanbevolen wordt; zouden de bezwaren niet ondervangen worden, indien verplichte meting werd voorafgegaan door verplichte grensafpaling? De heer Rietsema kan zich met het betoog van den heer Jongedijk niet vereenigen. Hij verwijst naar zijn artikel in het Tijd schrift voor Kadaster en Landmeetkunde van 1 April 1939, vestigt er nogmaals de aandacht op, dat voor hem de mondelinge overeen komst tusschen partijen beslissend is en licht zijn standpunt te dien aanzien toe. De heer Bes komt na eenig debat met den heer Rietsema tot de conclusie, dat hetgeen deze wil een te groote afwijking van de be staande wettelijke voorschriften beteekent, maar gaat in zooverre met den heer R. mede, dat hij aan het bezit wel degelijk waarde wil toekennen. De heer Go vers merkt op, dat hij eenigszins huiverig is t.a.v. de door den heer gewenschte grensbeschrijving. Komen we hier niet heel dicht in de buurt van de voortdurende strijdvraag: het verstrekken van gegevens aan het publiek, waarvan het de beteeke- nis niet zal begrijpen? Hiertegenover merkt de heer G r e v e op, dat het Kadaster altijd een gesloten boek is geweest voor buitenstaanders en dat alles wat men in dit opzicht meer kan geven dan tot nu toe aanbeveling ver dient. Men kan b.v. de grensbeschrijving overleggen bij de akte.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 128