132 Met betrekking tot de door haar geformuleerde stelling 2 (Het is van belang, dat bij grensgeschillen noch enkel juridische, noch enkel kadastrale of technische argumenten tot hun recht kunnen komen.) ontving de commissie twee rapporten: le. Een van M. H. Heines aangaande des landmeters taak bij grensgeschillen. 2e. Een van Mr, K. Bes, aangaande een kadastraal scheidsge recht. Rapport M. H. Heines. De heer Bes merkt op, dat hij tijdens den juridischen vacantie- cursus de aandacht gevestigd heeft op de wenschelijkheid, dat bij een grensuitzetting rekening gehouden zou worden met den ter reinstoestand. De heer Heines verwijst in zijn rapport naar art. 160 van de Grondwet, waarin staat, dat rechtsgedingen over eigendom enz. bij uitsluiting behooren tot de kennisneming van de rechter lijke macht. Spreker wil echter den landmeter bij grensuitzetting juist wel op het terrein van den rechter laten komen. De landmeter moet meer doen dan alleen met cijfers werken. Gebod 2 vindt spreker te beperkt; het hypothecaire archief zal zeker niet vergeten mogen worden bij onderzoek naar gegevens. De heer Rietsema staat aan de zijde van den heer Heines, omdat we als landmeter niet anders mogen doen dan uitzetten met ka dastrale gegevens. Hij zou het toejuichen, indien de Overheid haar standpunt wilde wijzigen en den landmeter toestaan meer reke ning te houden met andere dan zuiver technische gegevens. De voorzitter merkt op, dat de heer H. in conclusie 7 eenigszins terug komt op hetgeen hij daarvoor betoogd had. Hij meende, dat schr. bij grensuitzetting enkel met kadastrale gegevens te werk wilde gaan, maar conclusie 7 laat toch ook nog ruimte voor een andere opvatting. De heer Heines licht zijn standpunt nader toe. Het verschil tusschen zijn opvatting en die van den heer Bes is eigenlijk miniem. We dienen zooveel mogelijk kadastrale gegevens te gebruiken, maar bovendien zullen we partijen wel degelijk op de hoogte bren gen van het verschil tusschen kadastrale grens, bezits- en eigen- domsgrens. Wanneer het hun dan nog niet duizelt, zullen we hen voor moeten lichten teneinde het hun mogelijk te maken het con flict op de beste wijze uit de wereld te helpen. De heer G r e v e, niet genoeg hebbende aan 10 geboden, stelt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 130