147 Vijftig jaar geleden, Frankrijk. Overleden eind 1938 in den ouderdom van 77 jaar: Maurice d'Ocagne, Inspecteur-Général des Ponts et Chaussées, Professeur a l'Ecole Po- lytechnique et a l'Ecole Nationale des Ponts et Chaussées, Membre de l'Aca- démie des Sciences. Zijn schepping, de nomografie, vindt in steeds toenemende mate toepassing bij de landmeetkunde. Met Ch. Lallemand heeft hij gewerkt aan de reorganisatie van den technischen dienst van het Fransche Kadaster. Eezing. Voor de afd. Utrecht van de Vereeniging voor K. en L. hield de heer J. Th. Verstelle, astronoom-geodeet bij de luchtkaarteeringsexpeditie van Nieuw-Guinea, op 24-1-1939 te Utrecht een lezing met lichtbeelden en film over ervaringen in de onbekende gebieden van Nieuw-Guinea. De lezing viel bij de ca. 70 aanwezigen zeer in den smaak. Verbeteringen. Blz. 8, r. 9 v. o.: „Y-as" moet zijn „y-as". Blz. 48, r. 1 v.b.: „A B C D E, voor" moet zijn „A B C D E, als voor". Blz. 48, na den tienden regel tusschenvoegen: Indien de verhouding der assen van de ellips nl. zeer klein wordt, nadert IV. de figuur tot een rechte lijn. Hieruit valt op te maken, dat formule (D) ook als een algemeene formule is te gebruiken voor het bepalen van de richting van een rechte lijn, welke richting dan samenvalt met de lange as van de ellips. Verzoek van den Penningmeester van de Vereeniging voor K. en L. De Penningmeester verzoekt leden en abonné's, die hun contributie of abonne mentsgeld nog niet hebben betaald, dit bedrag vóór 1 Juli a.s. te willen over maken, bij voorkeur door overschrijving of storting op postrekening 202714 ten name van de Vereeniging te Amsterdam. Na 1 Juli zal de inning verhoogd met incassokosten per postkwitantie geschieden. 24 Mei 1939. F. H. (Vervolg van jaargang 1937, blz. 184.) Het invoeren van de nieuwe denkbeelden in de landmeetkunde hier te lande werd sterk bevorderd door de Anweisung IX, die in 1881 door F. G. Gauss was samengesteld. Uit dezen tijd dateeren eenige werkjes over Ausgleichungs- rechnung, zooals die van V o g 1 e r, Wil ski en Koppe, genoemd in den eersten jaargang van het Tijdschrift voor K. en L. Alle hierboven genoemde boeken vindt men in den catalogus van de bibliotheek van K. en L. en volgens den bibliothecaris helaas ook meestentijds in de kasten van deze boekenverzameling. Het strekt den landmeters uit dien tijd zeker tot eer, dat zij van de nieuwe methode kennis namen, er zich in werkten en er in hun tijdschrift artikelen aan wijdden voor er eenig voorschrift bestond, dat hen dwong zich van het nieuwe op de hoogte te stellen. Van invoeren van bepalingen als die van de Pruisische voorschriften, was in ons land nog geen sprake, maar ze hebben hun invloed hier wel heel sterk doen gelden. De na 1881 uitgevoerde hermetingen bewijzen dat voldoende. De methode

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 145