153 ten is bereikt, maar dat juist door de werking van artikel 4 het resultaat juridisch veel beter is geworden. Enkele oude hypotheken in het complex zijn leelijk in de war geraakt, nog erger dan ze het al waren, door vroegere transacties zonder akten, waardoor ook al ettelijke consorten waren ontstaan. Zelfs al ware de medewerking van den Minister ex art. 6 ge vraagd, dan zou het hoogst twijfelachtig zijn geweest, of deze ver leend ware geworden, juist om deze hypotheken. Aangezien de bedragen niet zeer hoog zijn, is den notaris geadviseerd, de in schrijvingen te laten doorhalen en zoo noodig nieuwe te nemen op de "thans bestaande perceelen. De kosten van meting en extracten bedroegen ongeveer fl. 90, zoodat voor een betrekkelijk gering bedrag een groote verbetering voor de betrokken partijen is ontstaan. Door den ontvanger van de Registratie enz. is op de akte een vast recht van fl. 1.80 geheven. Had men transport- en ruilakten gemaakt, dan zou de rechts- heffing zeer veel hooger zijn geweest, omdat dan evenredig recht had moeten worden geheven. M.i. bleef dit hier terecht achterwege. De ruilverkavelingsprocedure is geen overdracht in den zin der Registratiewet. Als echter art. 5 wordt toegepast en iemand geld inbrengt om kavels te verkrijgen, zal het nog te bezien staan of geen evenredig recht wordt geheven. Mr. K. Bes, hypotheekbewaarder, Zwolle: Aanvulling. Op blz. 134 van het verslag der Nederl. Landmeetk. Federatie Congres 1939 (Juninummer Tijdschrift K. en L.) wordt melding gemaakt van mijn betoog: ,,dat desnoods de heele I.K. wel afge schaft kon worden en vervangen door een paar bepalingen, waar buit zou moeten volgen, dat de landmeter slechts moest opmeten „grenzen, berustende op een ingediende akte". Als toelichting op dit beknopte verslag diene het volgende. De Landmeetkundige dienst vindt zijn instructies in de I.K. Terecht wordt in deze instructie voorgeschreven, dat de landmeter nauw- Le conirat de remembrement.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 151