155 van verkoop van onroerende goederen, bij publieke veilingen, het vestigen van erfdienstbaarheden; hypotheekbanken beoordeelen op deze kopieën den omvang en de ligging van de vaste goederen, waarop zij hypotheek moeten verleenen; advocaten voegen deze kopieën bij de processtukken in civiele processen over eigendoms kwesties; bouwers maken er gebruik van als situatieteekening bij hun plannen tot stichting of verbouw van panden. Er zijn gemeente besturen, die bij elke aanvrage voor een bouwvergunning eischen het overleggen van een extract-plan van het betrokken perceel. Door het publiek wordt het verstrekken van deze kopieën van de kadastrale kaarten zeer op prijs gesteld, zooals meermalen blijkt uit den aandrang van het publiek om bij elke akte van verkoop tevens een uittreksel uit het kadastrale plan te ontvangen; het ver wondert er zich over, dat deze verstrekking geen regel is, waardoor het hun niet mogelijk is, zich omtrent den omvang van het gekochte vast goed, de ligging ten opzichte van de naastliggende erven voor wat betreft de bestaande of nieuw gevestigde erfdienstbaarheden te oriënteeren. Het onvoldoend raadplegen van de kadastrale kaarten bij het overdragen van gedeeltelijke perceelen geeft meermalen aanleiding tot moeilijkheden, doordat de verkochte gedeelten onjuist worden omschreven wat betreft de ligging en de kadastrale aanduiding. Eveneens worden hierdoor erfdienstbaarheden öf niet, öf verkeerd geredigeerd, zoodat het een vooruitgang zou beteekenen, indien het regel werd, dat bij elke akte van verkoop tevens aan kooper werd afgegeven een extract uit het kadastrale plan, waarop hij de situ atie op het tijdstip van verkoop direct kan terugvinden. De Staat zelf maakt ook veel gebruik van de ambtelijke verstrek king van uittreksels uit het kadastrale plan. De ontvanger der Re gistratie en de inspecteur der Domeinen zullen nimmer ten be hoeve van den Staat een akte opmaken, zonder allereerst een extract-plan bij de correspondentie te hebben gevoegd. Voor het overdragen in beheer bij den Staatsdienst moet na de toepassing een extract-plan in dubbel gezonden worden aan den ontvanger der Registratie (Min.res. 2 Sept. 1930 no. 31, circ. 2118). Bij beheersoverdrachten betreffende het Staatsboschbeheer moet een extract-plan in vijfvoud gezonden worden aan den directeur van het Staatsboschbeheer (Min. res. 28 Febr. 1932 no. 102, circ. 2289).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 153