156 De regeling betreffende de verstrekking van extracten uit de kadastrale kaarten is opgenomen en de Instructie Kadaster (art. 191, 192 en 193) vastgesteld bij Min. res. van 29 Juli 1918 no. 196 afd. Hyp. en Kad. De prijs van het uittreksel uit het kadastrale plan bedroeg vroe ger 1.'tot een maximum van 5 perceelen, elk perceel meer 5 cent. Bij de wet van 3 April 1922 Stbl. no. 166 is deze prijs belang rijk verhoogd en vastgesteld op 3.— tot een maximum van 5 per ceelen, elk perceel meer 15 cent. Meermalen wordt de klacht gehoord, dat deze prijs voor de te genwoordige omstandigheden te hoog is, en dat, indien deze prijs lager zou worden gesteld, er veel meer gebruik van zou worden gemaakt. Voor extracten van grooten omvang, dus met een groot aantal perceelen, worden fotografische afdrukken uit de kadastrale kaar ten verkrijgbaar gesteld tegen een minimumprijs van f 4.per af druk, waarbij tien cent per vierkanten decimeter berekend wordt voor een positieven afdruk en 7 cent per vierkanten decimeter voor een negatieven afdruk (Kon. besluit d.d. 26 April 1922 Stbl. 226, gewijzigd bij Kon. besluit van 14 December 1931 Stbl. 505). Deze fotokopieën worden vervaardigd bij den fototechnischen dienst van het Kadaster te Amsterdam, waartoe een stel van de plans naar Amsterdam moet worden opgezonden. De meeste extracten-plans die worden afgegeven zijn de kleintjes van slechts enkele perceelen; deze worden gemaakt op een velletje papier van het gewone folioformaat. Deze kaartjes worden op den kopieerspiegel overgeteekend, daarna met de hand gekleurd, be schreven en genummerd. Hieraan vindt op de kantoren vaak één ambtenaar een volle dagtaak. Zouden echter deze kleine kaartjes langs fotografischen weg vervaardigd kunnen worden, dan zou de tijd, die daaraan besteed moet worden, vaak evenveel minuten be dragen als er thans uren aan besteed moeten worden. Werden dan deze fotokopieën tegen een goedkooperen prijs afgegeven, b.v. per vierkanten decimeter dezelfde prijzen van tien en zeven cent als hiervoren genoemd, doch dan met een minimum van l.<en op dezelfde wijze onderteekend als de tegenwoordige extracten uit de kadastrale plans, zoodat deze foto-kopieën ook voor officieel ge bruik dienstbaar kunnen worden gemaakt, dan zou zeker op veel grootere schaal gebruik worden gemaakt van deze verstrekking, het-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 154