157 welk een algemeen belang is, terwijl de te verrichten arbeid er min der door werd. Dit is mogelijk indien gebruik gemaakt wordt van de rectophot, het fotografische kopieerapparaat, dat door contactdruk in enkele minuten tijds een natuurgetrouwe weergave geeft op ware grootte van alles wat hetzij één- of tweezijdig gedrukt, getypt, ge schreven of geteekend is. De rectophot wordt bediend zonder kamer, zonder camera, zonder lens, zonder platen of films, terwijl geen vakkennis vereischt wordt. Een rectophot model no. 3, waarmee afdrukken gemaakt kunnen worden 26 X 34 cm, dus ter max. grootte van 8,8 dm2, kost met alle benoodigheden compleet 148.(prijs voor particulieren), dus minder dan een schrijfmachine. Voor hetzelfde apparaat met een drukformaat van 34 X 48cm bedraagt de prijs 220.en met een drukformaat van 50 X 75 cm, waarbij het toestel in een kast is in gebouwd, die tevens gelegenheid voor het opbergen van de benoo- digdheden geeft, 360. Behalve voor het maken van kopieën van de kadastrale kaarten voor het publiek en voor andere organen van den Staatsdienst, zou het ook gebruikt kunnen worden voor het kopieeren van kaarten, opgenomen in de over te schrijven akten, welke teekeningen daarna in de registers kunnen worden ingeplakt, voor het kopieeren van veldaanteekeningen van de landmeters van het Kadaster, het maken van schetsen om mede te velde te nemen, wanneer de veldplans niet beschikbaar zijn of om een of andere reden gebruik niet gewenscht is. Reeds thans zijn er landmeters, die bijna nooit gebruik maken van de veldplans, zoodat voor deze districten overwogen zou kunnen worden de veldplans geheel af te schaffen, vooral als men bedenkt, dat het bijwerken van de veldplans alleen aan het kadasterkantoor te Rotterdam den arbeidstijd vraagt van één teekenaar gedurende twee maanden, kostende dus het zesde deel van het gemiddelde jaarsalaris van een teekenaar. Resumeerende moet dus geconstateerd worden, dat het verstrek ken van extracten-plans tegen een verminderd tarief, maar dan in den vorm van fotokopieën, mogelijk is, indien elk kadasterkantoor wordt uitgerust met een rectophot. Alleen de vervaardiging van de vele uittreksels uit de kadastrale kaarten ten behoeve van den Staatsdienst wettigt reeds het doen uitgeven van het bedrag, dat noodig is voor het aanschaffen van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 155