159 Hypotheken op onroerende goederen. zicht van wat er in de jaren 1912 tot 1936 is verricht. Dit overzicht is in negen onderdeelen gesplitst. Behandeld wordt: a. Organisatie van de metingen voor den federalen dienst en in de kantons. b. Algemeen programma van de opmetingen bij het Kadaster en werkzaam heden, uitgevoerd van 1912 tot 1936. c. Ruilverkaveling en andere maatregelen voor verbetering van de eigendoms toestanden. d. Technische werkzaamheden bij de kadastrale opmetingen. e. Het uitvoerend personeel (formatie, examens, diploma voor grondboekland meter en hulppersoneel; organisatie van het personeel). Vergadering van de toezichthoudende organen van de Federatie in de kan tons. g. Vergaderingen en ambtelijke ontwikkelingscursussen van de Zwitsersche ver- eeniging van landmeters. h. Internationale congressen. i. Tentoonstellingen. De schrijver eindigt met een korte slotbeschouwing. Zooals men ziet, geeft het boekje in een kort bestek allerhande wetenswaar digheden over het Zwitsersche Kadaster. Wij kunnen de lezing er van zeer aanbevelen. J. M. T. Aan Mededeeling 6 (Juli 1939) van het Centraal Bureau voor de Statistiek, handelende over Hypotheken op onroerende goederen en waarin een zestal staten zijn opgenomen, ontleenen wij het volgende. In 1938 is verschenen de Statistiek van het grondkrediet over de jaren 1928 tot en met 19371) (verkrijgbaar a 1.50 bij de Rijksuitgeverij), waarin over deze jaren voor elk der hypotheekkantoren, voor de provinciën en voor het Rijk melding wordt gemaakt van de hypothecaire inschrijvingen, verdeeld naar de hoegrootheid, naar den rentevoet en naar de oorzaken der schuld, alsmede van de doorhalingen, verdeeld naar den rentevoet. In de inleiding dezer statistiek komen bovendien uitvoerige overzichten voor, welke den lezer in staat stellen van 1870 af de ontwikkeling van het hypothecaire krediet na te gaan. Nu de gegevens over het jaar 1938 beschikbaar zijn, komt het het Bureau ge- wenscht voor, de totaalcijfers voor de 34 hypotheekkantoren over dit jaar te ver melden en daaraan ter vergelijking toe te voegen de overeenkomstige cijfers over de negen daaraan voorafgaande jaren. Het grootste aantal nieuwe inschrijvingen wordt aangetroffen voor het jaar 1930 en het grootste bedrag voor het jaar 1931. Tot en met 1936 zijn aantal en bedrag sterk gedaald onder den invloed van allerlei ongunstige factoren, zoo als het losmaken van verscheidene buitenlandsche valuta's van haar goudbasis, waardoor vrees ontstond voor devaluatie van den gulden, de daling van huren en pachten. In 1937 is op deze daling wederom een stijging gevolgd, welke zich 1) Aanwezig in de bibliotheek van de Vereen, v. K. en L.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 157