18 2. Reclamedrukwerk. Kalender für Landmessungswesen und Kulturtechnik, uitgegeven door Prof. C. Muller te Bonn, 62e jg., 1939. Eerste deel, 332 blz„ 10X17 era, Mk. 4.—. Kónrad Wittwer, Stuttgart, 1938. Behalve een dagkalender met astronomische en andere gegevens en plaats voor notities, bevat dit aanbevelenswaardige werk zooals gewoonlijk o.a. ruim 30 tafels (waaronder een kwadraattafel tot 10.000, vierdecimalen-logarithmen- tafels van de gewone getallen en de goniometrische functies, in oude en nieuwe verdeeling, tafels voor het uitzetten van cirkelbogen en overgangsbogen), een ruime verzameling wiskundige formules, toleransen, een overzicht van Duitsche landmeetkundige overheidsdiensten en de belangwekkende rubriek Nieuws op landmeetkundig gebied van Augustus 1937 tot Augustus 1938, waarin de samen steller o.a. het volgende opmerkt: ,,Op wiskundig-natuurwetenschappelijk gebied en op dat van de instrumentenkunde zijn in de besproken periode bijna geen fundamenteele gedachten uitgesproken; in hoofdzaak heeft men getracht het be staande te verdiepen en op eenvoudiger wijze uiteen te zetten; de beschouwingen over het benutten van de metingsuitkomsten voor economische doeleinden nemen nog veel plaats in." P_ H. voor de cylindrische Van SRB A STYS, Praag: Reise-T'heodolit mit Bussole. Van deze modem uitgevoerde theodoliet-boussole bestaat de boussole uit een draaibare schijf, welke een verdeeling in 2' bevat en georiënteerd wordt door twee magneetnaalden. Een voordeel van deze constructie boven een vasten rand met draaibare naald is de mogelijkheid een vaste af- leesloupe aan te brengen op een geschikte plaats. De slechts 15 cm lange kijker met inwendige instellens heeft een 15-voudige vergrooting. De ho rizontale en verticale randen zijn resp. conisch en cylindrisch uit gevoerd, waardoor het ook hier mogelijk werd de afleesloupes zoo te plaatsen, dat de aflezing geen moeite oplevert. Dat de ran den geheel onbedekt werden ge laten zal zich onder de omstan digheden, waaronder een theodo liet-boussole dikwijls gebruikt wordt, zeker als een nadeel doen gevoelen. De grondplaat van het instru ment vormt tevens den bodem metalen een constructie welke be kend is van de Wild TO. De stolp kan over het instrument worden geplaatst; bij transport over korte afstanden blijft het in strument op het statief bevestigd. R. R.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 16