RECHT EN ADMINISTRATIE. 19 N. D. Haasbroeklandmeter van het Kadaster, Amsterdam Verwijzing of redres? De tenaamstelling van de perceelen in den kadastralen legger berust op die van de oude perceelen en op de veranderingen daar in gebracht ten gevolge van overgeschreven akten of van over gangen door successie blijkens aanteekeningen in het reg. 50. De hypotheekbewaarder onderzoekt niet, kan ook niet onder zoeken, of de bij hem ingeleverde akte de bedoeling der partijen weergeeft en voldoet aan alle er aan te stellen juridische eischen, zooals handelingsbevoegdheid der contracteerende partijen enz. Hij is volkomen lijdelijk, boekt zelfs, wanneer althans niet van een ver gissing blijkt (art. 123 Instructie Kadaster), perceelen op een nieu wen naam over, ook al worden deze overgedragen door een in de akte contracteerende partij, die in den kadastralen legger deze per ceelen niet op naam heeft. De kadastrale, in sommige gevallen werkelijke eigenaar, ontvangt per dienstbriefkaart kennis, dat zijn perceelen op een nieuwen naam zijn overgeboekt (art. 123 I. K.) zonder dat hij hierop nog eenigen invloed kan uitoefenen. Mogen gevallen als het bovenstaande misschien tot de uitzonde ringen behooren, het lijdt aan den anderen kant geen twijfel, dat tengevolge van een onjuisten inhoud van overgeschreven akten zeer veel kadastrale tenaamstellingen afwijken van de bedoeling van partijen. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat de oorspronkelijke in deeling van eenige perceelen door den eigenaar wordt veranderd, doch in de akte van overdracht aan nieuwe eigenaars de oor spronkelijke kadastrale nummers worden gebezigd. Deze koopers bedoelden en meenden niet anders te koopen dan het perceel, zoo als dat ten tijde van den koop op het terrein was aangeduid. Bij een hermeting komen deze gevallen aan het licht en de her meting Amsterdam heeft er reeds ettelijke onder de oogen gehad. Bij de kadastrale toepassing ervan kan men zich op tweeërlei stand punt plaatsen. a. Met voorbijzien van de thans op het terrein aanwezige gren zen handhaaft men als kadastralen toestand de lijnen, behoorende bij de oorspronkelijke perceelvorming. Het groote nadeel hieraan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 17