187 Vijftig jaar geleden. H. J. van Groningen, M. H. Geerts, G. J. Berendsen, M. H. Warners en G. C. ter Beeke, alien van dat regiment. Technische Hoogeschool te Delft. Het diploma van civiel-landmeter is uitgereikt aan H. B. van der Meulen. Ruilverkaveling. Op de den 20-5-1939 te Niebert gehouden stemmingsver- gader.'ng is tot ruilverkaveling besloten van gronden, gelegen onder de gemeente Marum, ter grootte van ruim 214 ha. Tegen stemden 54 van de 143 stemgerech tigden, een oppervlakte vertegenwoordigende van ruim 89 ha. Bij de Centrale Cultuurtechnische Commissie zijn de volgende aanvragen om ruilverkaveling in gekomen: van Ged. Staten van Noord-Brabant: van den Raad der gemeente Leende betr. gronden in die gemeente, secties B, C, D en E, alsmede van den Raad der gemeente Maarheeze betr. perceelen, kad. bekend gemeente Soerendonk. secties B en C, ter gezamenlijke grootte van ca. 700 ha; van Ged. Staten van Friesland: van het Bestuur van den Grooten Sint Johannesga'ster Veenpolder betr. gronden, kad. bekend gemeente St. Johannesga, sectie C, ter grootte van ca. 910 ha; van Ged. Staten van Noord-Holland: gronden, gelegen in de gemeenten Wervershoof en Medemblik, ter grootte van ca. 1030 ha; van Ged. Staten van Zeeland: de polder Vier Bannen van Duiveland, gelegen in de gemeenten Nieu- werkerk en Ouwerkerk, ter grootte van ca. 2680 ha; van Ged. Staten van Over ijssel: gronden, gelegen in de gemeenten Weerselo en Denekamp, ter grootte van ca. 840 ha; van Ged. Staten van Gelderland: gronden in de gemeente Ede, ter grootte van ca. 1100 ha. Lezing. Op 12-6-1939 hield te 's-Gravenhage de heer W. Joosten, landmeter van het Kadaster aldaar, voor de afd. 's-Gravenhage van de Vereen, v. K. en L., een voordracht over Fototriangulatie. 18 Juli 1939. F h (Vervolg van blz. 148.) Toch was de grafische vereffening wel ter sprake gekomen, reeds in den eersten jaargang van het Tijdschrift. In 1936 werd ze opnieuw behandeld door Prof. Tiens tra (Tijdschrift K. en L. jg. 1936 blz, 3 e.v.)Tot populariteit heeft ze het bij ons tot nu toe niet kunnen brengen, in tegenstelling met Frankrijk, waar deze methode de meest gebruikte is. Dit jaar hebben de landmeters weer met haar kunnen kennismaken op de cursussen te Amsterdam, Zwolle en Breda ter inleiding tot de nieuwe H. T. W. In de I. K. van 1901 waren de artikelen over hermetingen weggelaten en in de H. T. W. van 1902 die over driehoeksnetten en -kettingen niet overgenomen. Op het Congres van de N. L. F. in 1936 is de wenschelijkheid uitgesproken ook aan de driehoeksnetten en -kettingen weer aandacht te schenken, zoodat in dit opzicht de historie zich misschien zal herhalen. Dat ook de studie van de Foutenvereffening weer opnieuw de aandacht van de landmeters zal vragen is wel waarschijnlijk. In de onlangs verschenen nieuwe H. T. W., komt de Foutenvereffening uit den aard der zaak weer ter sprake. Slaat men den Klapper op het Tijdschrift op, dan blijkt dat er perioden van 10 en 15 jaren geweest zijn, waarin niets over deze stof is gepubliceerd. De laatste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 183