194 van de belasting ongebouwd opgebracht worden door de stedelijke eigendommen en bebouwde dorpskommen. Echter.zelfs indien voor het in orde houden van de belasting ongebouwd voor de steden en dorpskommen een arbeid gepresteerd moest worden, die evenredig is aan het aantal van deze in verge lijking met dat van de open weiden en velden, dus als 1,7 4,8, dan zou reeds 36 van allen arbeid noodig zijn om de 2 te innen. Voor ingewijden is het geen geheim, dat aan die open velden en weiden, die dus 98 opbrengen, haast niets te doen is, en het grootste deel van den arbeid gepresteerd moet worden voor de 2 Veel meer dan 36 van den arbeid is daartoe noodig. Wanneer men dan ook nog in aanmerking neemt, dat het resul taat van de zorgvuldige administratie in verscheidene gevallen zal zijn: niet innen van de belasting, omdat het bedrag (en dit komt speciaal bij de kleine stedelijke ongebouwde perceeltjes voor) te gering is, en wanneer men daarbij telt de gevallen, dat het belasting bedrag varieert tusschen 10 en 50 cent, dan moet toch wel redelijk voorkomen de gedachte: „laten wij dat toch liquideeren Wij besparen ons dan veel arbeid, bezuinigen daardoor en bo vendien, door het afkoopen wordt nog een aardige som mobiel ge maakt, worden de jaarlijksche dubbeltjes en kwartjes omgezet in een spoedig te ontvangen gelijk aantal guldens en rijksdaalders. Zwaar kan het afkoopen niet drukken op de particulieren. Een dubbeltje grondrente zij afkoopbaar met 2 gulden. En wil men daarmede de eigenaren niet direct belasten, welnu dan worde het eerst gevorderd bij eigendomsovergang en wordt de afkoopsom automatisch verdisconteerd in den prijs. In den Napoleontischen tijd maakte Engeland mogelijk de ge fixeerde Grondbelasting geheel af te koopen. Het is geen schande voor Nederland, indien het thans het sterk versnipperde deel daar van fixeert en te gelde maakt. Beschouwen wij thans de Grondbelasting gebouwd. Op 1 Januari 1908 zijn in toepassing gebracht de uitkomsten der schattingen gebouwde eigendommen naar hun huurwaarde 1892 1896. De toen vastgestelde belastbare opbrengst werd de grondslag der belastingheffing tot heden toe.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 190