196 ongeveer gelijken tred houdend met een bevolkingstoename in dat tijdperk van 46 Blijft over een stijging met 82 waarvoor een andere reden moet bestaan. Beschouwen wij daartoe hoe de belastbare waarde gebouwd door den Grondbelastingdienst moet worden geschat. De wet verlangt, dat telkens wanneer in later jaren een gebouw wordt gesticht, de belastbare waarde daarvan zal worden gesteld op de huurwaarde, die de woning in 1892—1896 zou hebben gehad. De bedoeling is duidelijk. De wetgever tracht te voorkomen, dat nieuwe woningen volgens een anderen maatstaf zullen worden be oordeeld dan die van 1892 '96. De wetgever wil evenredig en bil lijk de lasten verdeelen. De goedbedoelde bepaling is echter slecht uitvoerbaar en zulks wordt nog steeds moeilijker. Geleidelijk aan verdwijnen alle huizen, wier belastbare opbrengst sedert 1896 onveranderd bleef en daarmede verdwijnt de goede waardemeter. Welke waardemeter krijgt daardoor steeds meer invloed? Na tuurlijk de tegenwoordige, beter gezegd, de huurwaarde op het moment van de schatting. Dit heeft plaats bij de schatting van een nieuw huis, het heeft ook plaats bij de herschatting van een verbouwd perceel. En welk perceel is na 1896 nimmer verbouwd! Wijd stond dus de deur open tot geleidelijk aan losmaken van de oude herzieningsschattingen en groeien naar de latere huur waarden. Bij ongebouwd bestond deze kans niet. Of bosch tot bouwland werd, of wei tot bollenland... er was geen reden tot herschatting Maar bij gebouwd was dit anders. Iedere inwendige verbouwing, iedere nieuwe serre, schuur of kippenhok gaf kans op herschatten. Zijn daardoor alle gebouwde eigendommen terecht gekomen in de huurwaarde-waardeering van b.v. 1936? Was het maar zoo. Dan zou de onderlinge verhouding en dus de rechtvaardigheid goed gebleven zijn. Maar een nieuw huis gebouwd in 1912 zal misschien slechts 20% boven den maatstaf van 1896 liggen en een gebouwd in 1927 wel licht 100 Gemiddeld echter werd de belastbare waarde 82 naar boven gebracht. Niet alleen de statistiek bewijst dit, ook de practijk toont het aan. Overal in het land zijn de gevallen voor het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 192