198 aantal millioenen kost. Bovendien... wat is het resultaat? Kan, wanneer de generale herschatting voltooid is, deze direct worden toegepast? Voor sommigen zou dan de belasting misschien slechts met 10 stijgen, terwijl tegelijkertijd voor anderen deze meer dan het dubbele zou worden. Directe invoering is zeker niet mogelijk en het resultaat van de millioenen kostende schatting zal eerst na een reeks jaren ge leidelijk aan toepassing kunnen vinden. En dan nog! Zal dan de maatstaf van b.v. 1940—'44 beter be waard blijven in de toekomst dan die van 1892 '96 nu? Wij zou den niet weten waarom. Dezelfde oorzaken zullen dezelfde gevol gen hebben. Terecht heeft dan ook de wetgever deze mogelijkheid terzijde ge steld en artikel 59 Wet 1870 ingetrokken. De tweede mogelijkheid die openstaat werd aangewezen door de ontwikkeling, die de schattingen gebouwd hebben genomen. De belasting ongebouwd werd grondrente. Wat werd de be lasting gebouwd? Steeds meer groeide zij in grondslag toe naar die van de personeele belasting. Welnu, dit wijst den weg. Door de tegenwoordige schattingen gebouwd hale men een streep en vervange die door de schattingen personeel. Het verschil dat tusschen beide nog bestaat nivelleere men, ver deeld over een goed aantal jaren. Als resultaat zien wij het volgende: le. Thans wordt een zelfde object door 2 verschillende ambtena ren volgens verschillende maatstaven geschat. Dan wordt dat schatting door 1 persoon naar één maatstaf. Dus besparing van arbeid en daarmede bezuiniging. 2e. Afgesneden wordt de mogelijkheid belastingreductie met de helft voor enkele bijzonder handigen, terwijl anderen het volle pond moeten blijven betalen. Geen verdere derving van in komsten voor de schatkist en geen tweeërlei maatstaf voor de belastingbetalers. 3e. Aan het einde van de nivelleeringsperiode van de verwaterde Grondbelastingschatting tot Schatting Personeel, zal blijken, dat de belastbare waarde van 1936 (399 millioen) nog belang rijk is gestegen, omdat de vooroorlogsche huizen geleidelijk op hetzelfde peil als die van de laatste jaren konden worden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 194