201 ceelen gelet en kwamen dus de perceelen geheel zinloos door elkaar te liggen. Toch kleefden aan de voor dien tijd logisch verdeelde gronden fouten, die vooral op den duur aan het licht traden. Met het stijgen van het aantal gebruikers moest de grond steeds verder worden verdeeld, en zoo ontstond het feit, dat één eigenaar op vele uiteenliggende plaatsen ondoelmatig gevormde perceelen had liggen. Naast het bouwland bleef de weide en bosch en hei langen tijd onverdeeld. Het was in gemeenschappelijk gebruik. Er kwam een tijd, dat ook deze gronden onder de rechthebbenden verdeeld moesten worden. Juist bij deze verdeeling van de gemeenschappe lijke gronden is vaak op de meest roekelooze wijze gehandeld. Het kwam voor, dat de omtrek van een gemeenschappelijk bezit in evenveel deelen werd verdeeld, als er rechthebbenden waren. De eigendomsgrenzen werden dan gericht op den toren van het dorp. Wel eenvoudig en eerlijk, maar dat de landbouw in de toe komst de dupe zou worden, werd niet bedacht. Na vele geslachten heeft men met de bestaande indeeling van den grond gemaakt wat er van te maken was, maar men is gebon den aan het verleden. De meest ingenieuze wijze van bebouwing van den grond, kan maar gedeeltelijk succes hebben. En de man die inziet, dat de verspreide ligging zijn vooruitgang tegenhoudt, en die door ruiling en koop zijn gronden bij elkaar tracht te krij gen, zal merken, dat de kracht van een enkeling te kort schiet om goed te maken, wat door de geschiedenis is bedorven. Ik heb zeer in het kort de aandacht gevestigd op het feit, dat wij leven op een moment, dat oude geschiedenis voorbij is en dat nieuwe moet worden gemaakt. Op dit moment constateeren we: dat er gronden zijn, die slecht zijn ingedeeld, 2e. dat het niet mogelijk is de nadeelen van deze indeeling te overwinnen door de energie van iederen eigenaar afzonderlijk, 3e. dat aan de geschiedenis van de slecht ingedeelde gronden een nieuw hoofdstuk moet worden toegevoegd. Dit hoofdstuk heet ruilverkaveling. Nagegaan wordt, hoe reeds in verschillende landen de ruilver kaveling wettelijk werd geregeld. In België werd tot nu toe een enkele stem gehoord, maar in het algemeen werd het idee met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 197