202 onverschilligheid en scepticisme ontvangen. Daarna worden eenige nadeelen van de versnipperende indeelin gen en voordeelen die door ruilverkaveling verkregen kunnen wor den, opgesomd. Verlies van tijd en arbeid door verspreide ligging wordt kleiner, doordat de gronden dichter bij. huis liggen en aaneengesloten zijn. Gewezen wordt op de vaak slechte en lange wegen, die naar de oude perceelen voeren, en op het doelmatige wegenstelsel na een ruilverkaveling. Doordat de totale lengte van het wegennet ver mindert, vermindert het grondverlies. Vele kleine ondoelmatig ge vormde perceelen maken het gebruik van landbouwmachines on mogelijk. Dat de totale lengte der grenzen vermindert, maakt dat minder kosten aan de afscheidingen moet worden besteed, dat ook hierdoor het grondverlies vermindert, en de kans op grenskwesties met buren kleiner wordt. Meestal is de ontwatering van slecht ingedeelde gronden slecht. Bij een ruilverkaveling wordt deze voor ieder perceel doelmatig ingericht. In Nederland is de ruilverkaveling voor het eerst in 1924 ge regeld. In het kort wordt het tot-stand-komen van een ruilverkave ling krachtens de wet nagegaan. Ter sprake komen: Propaganda, stemming. Plaatselijke commissie, Landmeter-deskundige, schatting, vaststelling der rechthebbenden, plan van wegen en waterloopen, de opmeting van omtrek en net van wegen en waterloopen aan een stelsel van driehoeks- en veelhoekspunten aangesloten aan de Rijks driehoeksmeting. Verder: de wenschzitting, het plan van toedeeling. De vaststel ling van het plan en het uitzetten der kavels. Tenslotte de akte en de ruilverkavelingskosten. Naast elkaar worden vertoond eigendomstoestanden voor en na de ruilverkaveling. Ook worden vergelijkende cijfers genoemd. Ruilverkaveling verhoogt het productievermogen van den grond met ongeveer 20 In Nederland kan op deze wijze een verhoo ging van de opbrengst worden verkregen, die gelijk is te stellen met een landaanwinst van 100.000 ha goed land. Enkele voorbeelden van prijsstijging der gronden na ruilverkave ling en een opsomming van wat in Nederland reeds verricht is en in de naaste toekomst verricht zal worden, vormen de laatste argu menten vóór het instituut der ruilverkaveling.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 198