203 Hiermede is een globaal overzicht,, een eerste kennismaking met het onderwerp „ruilverkaveling" ten einde. Literatuuroverzicht (Tijdschriften). Remembrement. Résumé de la conférence faite a Anvers le 24 juin 1939 par M. Kruidhof, chargé de cours a l'Ecole Supérieure d'Agriculture a Wageningen, a l'occasion du Congres Jubilaire de la Fédération de Sociétés Beiges de Géomètres. In Weekblad voor Gemeentebelangen is opgenomen een artikel: „Gemeente en Ruilverkaveling" van Mr. A. Kleyn. Deze zet daarin uiteen, nu volgens de nieuwe wet ook de Gemeente een aanvrage kan doen (art. 22 der wet), dat dit in vele gevallen eenvoudiger is dan dat men probeert 1/r> der eigenaren (ook de consorten) daartoe aan te zetten. Verder wijdt hij eenige beschouwingen aan de macht van Gedeputeerde Sta ten om eigendom, beheer en onderhoud der wegen en waterloopen bij een Ge meente onder te brengen (artt. 17, 69 en 82) en de geldelijke gevolgen, die daaruit voor de Gemeente kunnen voortvloeien, S. oppert de mogelijkheid daar voor b.v. een straatbelasting in te voeren bij verordening, wat zou kunnen in verband met een arrest van den Hoogen Raad van 30 Juni 1929. Dat men onder de R. V, K. kosten te verhalen in de R. V. K. rente een gekapitaliseerd bedrag zou opnemen voor het toekomstig onderhoud acht hij uitgesloten. Dan vestigt S. nog de aandacht op het belang der R. V. K. voor de Gemeen ten als werkverschaffingsobject, terwijl verder eenige opmerkingen worden ge maakt over de artt. 10 en 11, waarbij hij uitvoeriger stilstaat bij de moeilijk heid, dat gronden begrepen in een goedgekeurd uitbreidingsplan niet in de R. V. K. kunnen vallen. Dit zal de R. V. K. op den duur, als vrijwel alle Gemeenten een uitbreidings plan hebben, onmogelijk maken. Uit deze impasse zal men slechts kunnen ge raken door wijziging van de Woningwet, waardoor vast zal moeten komen te staan, dat in het uitbreidingsplan bepaalde gronden kunnen worden bestemd voor cultuurgrond, wat nu voor de plannen van Haarlem en Heerlen bij K.B. is af gewezen. Een artikel getiteld: „Terreinkaarteering zonder meting met behulp van de luchtfotogrammetrie" door Dr. A. A. C. Sprangers van het Staatsboschbeheer, vonden we in het Julinummer 1939 van het Tijdschrift der Ned. Heide Mij. Op duidelijke wijze wordt hierin uiteengezet, hoe men met behulp van lucht foto's van den Topografischen Dienst met voldoende nauwkeurigheid zonder terreinmetingen voor het Staatsboschbeheer bruikbare kaarten samenstelt. Ook wordt de mogelijkheid vermeld, vergrootingen tot 1 a 10000 der nieuwe topografische kaart 1 a 25000 te gebruiken voor beheerskaarten van kleine complexen van particuliere bezitters, die nu veelal wegens de kosten zonder kaarten hun beheer trachten te voeren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 199