212 Inderdaad lijkt dit een kwestie van belang en zeer zeker de moeite waard om de mogelijkheden ervan te overwegen. Wij moeten vooraf goed inzien, dat de deskundige een vertrou wensman moet zijn en dat de landmeter dit vertrouwen geniet, niet alleen tengevolge van het nauwe contact, ook niet alleen uit het feit, dat hij „van het Kadaster" is, (ofschoon hij hierdoor al een voorsprong heeft boven vele andere ambtenaren) maar zeker ge fundeerd op het feit, dat hij zijn taak volkomen begrijpt, theoretisch en practisch voldoende beheerscht en uit ervaring weet, hoe hij de eigenaren, die ongerust zijn omtrent hun rechten, kan tegemoet komen. Dit fundament krijgt hij niet door een langere wetenschappelijke opleiding, maar wel door een gedegen practijk bij het Kadaster en als toegevoegd landmeter bij den ruilverkavelingsdienst. Ik ben er van overtuigd, dat dit fundament voor een vlotte uit voering van de werkzaamheden absoluut noodig is en moet daarom als eersten eisch stellen, dat de tegenwoordige landmeetkundige studie (3J/2 jaar in Delft en 1 jaar op arbeidscontract) plus een practijk van 3 jaren gehandhaafd moet worden. Hiermede onder schrijf ik ten volle de reeds dikwijls geuite bewering, dat ruilver kaveling een landbouwkundig en cultuurtechnisch werk mag zijn, doch dat de uitvoering in hoofdzaak een kadastraal-landmeetkun- dig probleem is en blijft. Onderstreept men dezen eisch, dan vervalt daarmede practisch de mogelijkheid, om een aparte 5-jarige studierichting in Wage- ningen te openen en aan de daar opgeleide cultuurtechnische in genieurs de bevoegdheid te verleenen van „buitengewóón-land meter van het Kadaster", zoodat er m.i. alleen zou overblijven: a. een landbouwstudie te Wageningen na de landmeetkundige op leiding in Delft en b. een iets veranderde en eenigszins uitgebreide studie voor land meter te Delft. Bij het voorstel sub a noemt de heer Mesu direct al de moeilijk heid van de verschillende propaedeuse. Inderdaad zal dit wel een reden zijn, dat niet kan worden volstaan met eenige vakken van de candidaats- en ingenieursstudie in Wageningen. Om het diplo ma van cultuurtechnisch ingenieur te verwerven, zal de Landbouw- hoogeschool zeker de eischen stellen van een diepgaande studie betreffende den grond met zijn eigenschappen, waarbij scheikunde,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 208