214 van het Kadaster, buitengewóón-landmeter, cultuurconsulent, enz., zoo noodig de eerste jaren nog als adjunct. Bij beide besproken studiemogelijkheden moeten we natuurlijk eischen, dat voor zelfstandig optreden nog eenige jaren practijk noodig zijn. Ik heb hierbij getracht in den geest van het voorstel van den heer Mesu eenige richtlijnen, zij het globaal, uit te stippelen, maar, zoo als uit het begin van mijn betoog wel gevoeld zal zijn, ben ik voor een gecombineerde studie niet enthousiast. Het groote bezwaar lijkt mij, dat men later veronderstelt des kundigen te hebben, die alles beheerschen, doch die in de practijk dikwijls moeten doen blijken, dat één der onderdeelen niet hun volle ambitie heeft, waardoor dus óf het landmeetkundig gedeelte niet goed wordt behandeld, met als gevolg stagnatie in het werk, moeilijkheden met eigenaren en met het Kadaster, óf landbouw kundig niet wordt bereikt, wat de heer Mesu zich voorstelt. Indien cultuurtechnische ingenieurs noodig zijn, en dat neem ik van den heer Mesu gaarne aan, dan lijkt mij de beste oplossing hiervoor een aparte studierichting te Wageningen in te stellen, waarbij het vak landmeten van ondergeschikte beteekenis is en welke studie geheel los staat van de landmetersstudie te Delft. Men krijgt dan deskundigen, die voor hun iets meer beperkte taak volkomen berekend zijn, terwijl bij verkavelingen de oplossing dan moet worden gevonden in een vlotte en soepele samenwerking met de landmeters van het Kadaster. Indien men elkanders kwaliteiten weet te waardeeren, is dit zeker mogelijk. Berichten. Le géomètre et la technique rurale. L'auteur répond a l'idée de M. Mesu d'établir une nouvelle formation a l'Ecole Supérieure d'Agriculture pour agro- nomes-géomètres (voir page 122). II soulève des objections contre cette idéé et préfère une collaboration souple entre les géomètres du Cadastre, chargés de travaux de remembrement, et les ingénieurs-agronomes. Departement van Financiën. Overwegende, dat de Inspecteur van de Hy potheken en het Kadaster, Mr. H. Iwema, wegens ziekte verhinderd is zijn ambt uit te oefenen, heeft de Minister goedgevonden en verstaan: den Ingenieur- Verificateur van het Kadaster H. Houben te 's-Gravenhage, m.i.v. 16-8- 39, nevens zijn ambt, te belasten met de waarneming van de functie van Inspecteur van de Hypotheken en het Kadaster.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 210