222 archipel te verrichten. Dit materiaal wordt nog aangevuld door de zwaartekrachtsbepalingen van de Bataafsche Petroleum Mij. op Java en Sumatra. Voor de interpretatie van het zwaartekrachts materiaal heb ik het voorrecht gehad met twee geologen, Umb- grove en Kuenen, samen te werken, zoodat het van alle ge zichtspunten kon bekeken worden; voor deze waardevolle en tege lijk zeer aangename samenwerking wil ik hier gaarne nog eens mijn oprechten dank uitspreken. Zooals de seismologische en geologische gegevens het reeds doen verwachten, vertoont het zwaartekrachtsveld in den archipel groote afwijkingen der isostasie, d.w.z. het drijvend evenwicht der aard korst is hier sterk gestoord. Het meest in het oog springen strooken van sterke tekorten aan zwaartekracht, een a twee honderd kilo meter breed, die over grooten afstand te vervolgen zijn. Een loopt van O.-Celebes tusschen de Minahassa en Halmaheira naar de Talaud-eilanden en verloopt in de richting van den Filippijnentrog. Een andere loopt over de eilanden west van Sumatra, over een onderzeeschen rug zuid van Java en verder over Timor, de Tenim- ber-eilanden en de Kei-eilanden; zij loopt zwakker door over Ceram en vereenigt zich met de andere strook west van Halmaheira. De strooken zijn in het algemeen aan weerszijden begeleid door velden van een teveel aan zwaartekracht. West van Sumatra zijn de afwij kingen minder sterk dan elders en het verloop is asymmetrisch: naar den oceaan toe is de overgang naar het teveel aan zwaarte kracht, dat ernaast ligt, geleidelijker dan aan de andere zijde. Het zelfde vindt men boven den Filippijnentrog, waar het tekort trou wens nog maar zeer zwak is. De velden van zwaartekrachtsteveel zijn het sterkst in de Celebeszee, in de N.W.-Bandazee en in de Z.O.-Bandazee, d.w.z. juist in die bekkens waar de zeediepte het grootste is. De strooken van zwaartekrachtstekort vertoonen een duidelijke correlatie met de locatie der aardbevingscentra. Vrijwel alle centra met uitzondering van die der diepe aardbevingen liggen over of in de nabijheid van de strook, zoodat ook dit erop wijst, dat de aard korstvervormingen in hoofdzaak in deze strook plaats grijpen. De centra der diepe aardbevingen, d.w.z. die waarvan de haard 200 en meer km diep ligt, liggen nergens in de strook maar op een afstand van vele honderden kilometers opzij ervan en meestal aan de Aziatische zijde, n.l. in de Javazee, in de Bandazee en in de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 218