230 De resultaten van het zwaartekrachtsonderzoek in W.-Indië loopen geheel parallel met die in O.-Indië en dit geeft zeker aan leiding aan de in O.-Indië aangetroffen afwijkingen algemeene beteekenis voor orogenetische zone's toe te schrijven. Ook hier vindt men een strook van sterke zwaartekrachtstekorten, die van de oostpunt van Cuba over de groote Antillen loopt, dan buiten de kleine Antillen over Barbados naar het zuiden gaat en bij Trinidad naar het westen ombuigt; verderop, op enkele tientallen kilometers noord van Curasao, wordt weer een dergelijke strook aangetroffen. Ook in W.-Indië vindt men het vulkanisme der kleine Antillen aan de binnenzijde van den boog. Ik zal op deze uiterst belangrijke resultaten niet verder ingaan doch alleen ver melden, dat hier waarschijnlijk een drukrichting W.Z.W.O.N.O. heerscht, doch dat het er naar uitziet dat ten noorden van Z.-Ame rika een druk in noordelijke richting werkt; voor deze laatste conclusie is echter nog onvoldoende materiaal aanwezig, zoodat hier meer onderzoek in het betrokken gebied noodig is. Met waardeering mag hier ook het zwaartekrachtsonderzoek vermeld worden, dat door Matuyama met Japansche onderzee- booten in de nabijheid van Japan over de zich aldaar bevindende orogenetische zone s verricht is. Ook hier werd weer een strook van sterke zwaartekrachtstekorten aangetroffen, die zich aan de oost zijde van Japan bevindt en zich naar het zuiden langs de Mariannen schijnt voort te zetten. Het tot nu toe gepubliceerde materiaal is nog niet voldoende om reeds een gevolgtrekking te maken aan gaande de heerschende drukrichting, doch vermoedelijk is deze ongeveer W.N.W.—O.Z.O. Te hopen is dat dit onderzoek verder voortgezet zal worden en dat de resultaten door onderzoek in het gebied tusschen Indië en Japan met de Indische resultaten zullen kunnen verbonden worden. De kennis van het verloop der vervor- mingsstrooken over dit geheele gebied oost van Azië en van de richtingen der aldaar werkende krachten zou van veel belang zijn voor het verkrijgen van inzicht in den aard dezer krachten. Nauwe lijks behoeft hieraan toegevoegd te worden van hoe groote beteeke nis daarvoor ook een verdere uitbreiding van het gebied van onder zoek over de geheele omranding van den Stillen Oceaan en over alle zich oost van Azië en Australië bevindende labiele zone's zou zijn. De vele aardbevingscentra, gepaard ook aan talrijke zeer diepe haarden, bewijzen hoe krachtig hier de evenwichtsverstoringen zijn;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 226