234 krachten in de aardkorst, die de orogenetische vervormingen ver oorzaken. Zeker moeten de horizontale gedeelten dezer stroomin gen, die onder langs de aardkorst strijken, daarop groote horizon tale krachten uitoefenen. Voert men hierover een berekening uit, dan vindt men dat de stroomingssnelheid van de orde van enkele cm per jaar is en dat de in de korst veroorzaakte krachten duizend en meer kilogram per vierkanten centimeter kunnen bedragen. Dit is ruim voldoende om groote vervormingen begrijpelijk te maken. De toekomst zal moeten leeren of deze hypothese te handhaven is en of zij dus zoowel voor de in de aardkorst werkende krachten als voor de uit de velden van zwaartekrachtsafwijkingen volgende evenwichtsverstoringen in de aarde een bevredigende verklaring kan geven. Voorloopig is zij niet meer dan een speculatieve hypothese. Tenslotte wil ik nog een oogenblik Uw aandacht vragen voor een derde groep van verschijnselen, die op diep liggende even wichtsverstoringen in de aarde wijst, de aardbevingen met diepen haard. In de laatste jaren is gebleken, dat een gedeelte der aard bevingshaarden op groote diepte, n.l. van 200 tot 700 km ligt. Deze ontdekking heeft algemeen groote verbazing gewekt, daar men steeds gemeend had, dat de plasticiteit der gesteenten op die diepte zou moeten verhinderen, dat de spanningen zouden aangroeien tot waarden, die tot een schoksgewijze vereffening zouden leiden. Toch blijkt dit het geval te zijn en het karakter der beweging blijkt dat van afschuiving te zijn. Men neemt nu aan, dat de groote viscositeit der gesteenten, gepaard aan den grooten druk waar onder het verschijnsel optreedt, een schoksgewijze beweging kan verklaren mits de afschuivingssnelheid een zekere kritische waarde overschrijdt. Deze opvatting wordt gesteund door de resultaten van afschuivingsproeven in Amerika bij zeer hoogen alzijdigen druk van 50.000 atmosferen gedaan, waarbij ook scherpe discontinuïtei ten in de beweging gevonden werden. Men zou dus de meening kunnen verdedigen, dat deze aardbevingen daar optreden, waar de verandering van de snelheid van beweging, de snelheidsgradiënt dus, in een richting loodrecht op die snelheid een bepaalde grens overschrijdt. De onderstelling mag wellicht geopperd worden, dat men hier te maken heeft met stroomingsbewegingen, zooals hier boven ondersteld werden. Merkwaardig is de plaats, waar deze aardbevingshaarden aan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 230