235 getroffen worden. Zij vertoont een duidelijk verband met de groote orogenetische verschijnselen; zooals dit reeds voor O.-Indië werd meegedeeld, bevinden de haarden zich steeds op vele honderden kilometers afstand van de orogenetische zone en bijna steeds aan de continentale zijde ervan. De allerdiepste haarden vindt men bij Japan, in O.-Indië, bij de Tonga-eilanden en in de Andes, dus alle in de omranding van den Stillen Oceaan, iets minder diepe in dezelfde gebieden maar op eenigen afstand der diepste haarden en tevens bij de Salomons-eilanden en in Centraal-Azië. Dit ver band met de orogenese schijnt een bevestiging in te houden van de meening, dat de oorzaken der orogenetische verschijnselen in die pere evenwichtsverstoringen in de aarde moeten gezocht worden, waarbij blijkbaar de Stille Oceaan een bijzondere plaats inneemt. Men is er nog niet in geslaagd een bevredigend inzicht hieromtrent te geven; er liggen hier belangrijke problemen op een oplossing te wachten. Nog zijn er andere verschijnselen, die op evenwichtsverstoringen in de aarde wijzen, zooals de onregelmatigheid in de dagelijksche aswenteling, die door de nauwkeurige astronomische metingen van den laatsten tijd is gevonden, en de vertikale bewegingen van de aardoppervlakte, die door de geologie, de geomorphologie of door de nauwkeurigheidswaterpassingen worden aangetoond; voor de bestudeering van het karakter en de oorzaken der evenwichtsver storingen in de aarde zal men ook uit deze verschijnselen belang rijke gegevens kunnen putten. Echter zou het mij te ver voeren ook op deze onderwerpen te dezer plaatse nader in te gaan, zoodat ik er van af moet zien ze hier heden te behandelen. Ik ben hiermede aan het einde gekomen van mijn bespreking. Ik hoop erin geslaagd te zijn U te laten zien op welke grondslagen men aan moet nemen, dat er in de aarde groote evenwichtsversto ringen aanwezig zijn en langs welke wegen men kan trachten het onderzoek daarvan ter hand te nemen; wij staan daarmede nog geheel aan den aanvang. Ik hoop het daarbij tevens te hebben kunnen duidelijk maken van hoe groote beteekenis de voortzetting van deze onderzoekingen zou zijn voor vele belangrijke problemen der geologie, der geophysica en der geodesie. Het verheugt mij bij de aanvaarding van mijn ambt de gelegen heid te hebben Hare Majesteit de Koningin mijn eerbiedigen dank

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 231