238 Deze tijd ligt nu achter mij. De tegenwoordige moeilijke omstan digheden laten, wellicht voor langen tijd, niet toe aan een voort zetting te denken. Moge de herinnering aan wat onze Koninklijke Marine met deze reizen tot stand gebracht heeft niet alleen bij mij blijven voortleven doch tevens bij het gansche Nederlandsche Volk. Onze Marine heeft daar recht op! Dames en Heecen Studeerenden aan deze Hoogeschool. Het onderwijs, waartoe ik hier geroepen ben, stelt hooge eischen aan U doch ook aan mij. Ik ben er van overtuigd, dat het slechts dan goed aan het gestelde doel kan beantwoorden en vrucht kan dragen als er tusschen ons een geest van onderling vertrouwen, goeden wil en samenwerking zal heerschen en daarom wil ik U vragen mij Uw vertrouwen te schenken. Ik geef gaarne de verze kering dat ik steeds toegankelijk zal zijn voor Uw opmerkingen en steeds bereid U voort te helpen voor zoover dat in mijn macht ligt. Gaarne zal ik U ook tegemoetkomen voor het overwinnen van moeilijkheden, die voor U zouden voortvloeien uit de bijzondere tijdsomstandigheden. Ik doe een beroep op U met mij mede te werken om de studie op het hooge wetenschappelijke peil te hou den dat de tradities van onze Technische Hoogeschool waardig is en dat beantwoordt aan de hooge eischen die de Maatschappij tegenwoordig aan hare afgestudeerden stelt. Ik heb gezegd. Dr. h.c. Heinrich Wild, Baden (Zwitserland): De nieuwste theodolietconstructies. Nadat ik mij enkele jaren geleden als vrij, onafhankelijk construc teur te Baden vestigde, heb ik de constructie van nieuwe instru menten voortgezet. In de volgende regels worden enkele van de nieuwste pogingen op het gebied van de moderniseering van theo dolieten besproken. Weliswaar waren de instrumenten reeds gemoderniseerd en is een aanzienlijk gedeelte van het door mij bereikte en constructief ontwikkelde thans gemeengoed geworden. Een constructeur echter, die eenig gevoel van eigenwaarde heeft, zal nimmer tweemaal het zelfde maken. De grootste prikkel en tegelijk de grootste aanmoe-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 234