239 diging op het gebied van het ontwerpen, is de concurrentie van zichzelf, want daardoor wordt men gedwongen, naar de uiterste mogelijkheden te zoeken. Gemoderniseerd zijn op vele plaatsen ook de begrippen over geestelijken eigendom. In tegenstelling met vroegere opvattingen wordt meestal angstvallig vermeden, een door mij ingevoerde ver betering met „volgens Wild" aan te duiden. Anderzijds worden echter ook instrumenten van mijn naam voorzien, waarvan de constructie in het geheel niet van mij afkomstig is. De nieuwste door mij geconstrueerde theodolieten worden door de firma Kern Co. A. G. te Aarau gebouwd en van het ge graveerde kenteeken „Construction Dr. H. Wild" voorzien. Zij komen uit in vijf graden van nauwkeurigheid en omvatten het gebied van het eenvoudige bouwput- en reisinstrument af tot en met den precisie-triangulatietheodoliet met directe aflezing van halve seconden op de meettrommel. De middelbare afleesfout be weegt zich tusschen 30" en 1/10", opvolgend ongeveer 30", 3", 1", 1/3" en 1/10". Zij bezitten alle het nieuwe verticale-assysteem, dat de definitieve oplossing van het as-probleem beteekent. Zelfs bij de beste cilinderassen kan men bij de ter beschikking staande aslengten tengevolge van de tusschen as en bus noodige olielaag niet beneden een werkelijke prestatie van ca. 3" komen, als de as nog betrekkelijk licht gedraaid moet kunnen worden; bij de nieuwe triangulatietheodolieten is een driemaal zoo groote nauwkeurigheid bereikt. Men heeft hier te maken met een assysteem, dat de één- seconde-prestatie bereikt. Twee met buitengewone nauwkeurigheid vervaardigde platte vlakken samen met zuivere kogels en een juisten kogelhouder leveren een precisie-kogellager op, dat eiken anderen asvorm overtreft. Wordt dan nog gezorgd voor een juiste kleefvrije centreering, dan verkrijgt men bij den horizontalen mi crometer een gang zonder eenige speling. Daar de doode gang geheel uitgeschakeld is, volgt het fijne strepenkruis de allergeringste beweging van de micrometerschroef oogenblikkelijk. Daarbij is deze constructie zeer ongevoelig ten aanzien van de smering en bij een goede uitvoering ook robuster dan de vroegere constructies met hun wespentaille. Wel heb ik reeds vroeger in meetinstrumen ten tengevolge van plaatsgebrek een enkelen keer kogellagers toe gepast, maar omdat deze niet bestemd waren tot verhooging van de nauwkeurigheid, werden ze niet met de hier bedoelde zorgvul-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 235