243 deel zonder instrument. Het kan dus door één man gedragen worden. Daarmee is dan ook voor het nieuwe type weer de grens bereikt ten aanzien van de verkorting. De correctie van dezen nieuwen kijker is ongeveer tienmaal zoo nauwkeurig als die der kleinere lenzenkijkers, d.w.z. de bij de berekening overblijvende restfouten, die niet meer ondervangen kunnen worden, bedragen nog slechts zooveel honderdste mm als tiende mm bij de andere. In het bijzonder het vermelden waard is de volledige uitschakeling van het secundaire spectrum. Dat daarbij in zekeren zin als neven product ook nog het rechtopstaande beeld verkregen werd en dat nog wel zonder toevoeging van verdere optische middelen, is wel licht vooral belangwekkend voor de Amerikanen, die, zooals men weet, van oudsher aan hun instrumenten kijkers met rechtopstaand beeld gebruikten, ofschoon daardoor de kijkerlengte ongeveer 1/3 grooter werd. Het is niet de bedoeling, dat de hier geschetste nieuwe instru mentenconstructies er toe zullen leiden, dat de voorgeschreven toleransen, d.w.z. de toelaatbare fouten van de eindresultaten, ver kleind worden, want de hierop betrekking hebbende eischen zijn thans reeds ten deele overdreven. Veeleer zullen zij het mogelijk moeten maken, deze eindresultaten op eenvoudiger wijze, in korter tijd en met minder inspanning te bereiken. Voor de nieuwe instrumenten is een ruimere kennis van de in- strumentenkunde niet onvoorwaardelijk noodig; eerder is het juist omgekeerd. Vroeger waren de instrumenten ondoelmatig en de kennis er van onvoldoende; thans kan men goede instrumenten be komen en ook bij vrij gebrekkige kennis van instrumenten zal men een belangrijk beter minimum bereiken dan vroeger. Echter worden de instrumenten niet daarom zoo zorgvuldig geconstrueerd, dat men er een behoorlijk minimum mee haalt, maar dat men plezier in de meting krijgt en zich de kleine moeite getroost, zóó vertrouwd te worden met zijn instrument, dat men met het minste tijdverlies een bij den persoonlijken aanleg aangepast maximum bereikt ten aan zien van de nauwkeurigheid. Baden, 1 Maart 1939. (Vertaling: F. H.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 239