255 ook voor met ietwat andere gegevens (zie fig. 1). Men heeft nl. dikwijls, dat niet de argumenten AP en BP regelrecht gegeven zijn, doch dat van de hoeken oc en (3 moet worden uitgegaan. Men kan dan eerst het argument AB berekenen en daaruit met behulp van a: en (3 de argumenten AP en BP afleiden, maar dit is niet noodig. Trek door P de lijnen PC en PD evenwijdig aan de Y-as en de X-as en snijd deze met den omgeschreven cirkel van den driehoek ABP. Uit de figuur kan men gemak kelijk nagaan, dat de argumenten van de lijnen AC, BC, AD en BD in de hoeken oc en (3 kunnen worden uitgedrukt, nl.: AC 200 (3, BC 200 -oc, AD =100 -(3 en BD 100 oc. Men kan dus onmiddellijk volgens het hiervoor be handelde schema Xc en Yd berekenen, waarmee Xen Yp zijn gevonden. oc fig. 2 Voor de berekening van Ybehoeft men slechts de eerste twee handelingen van het schema uit te voeren. Voor de berekening van Xp kan men eveneens hiermede volstaan door in het schema X en Y te verwisselen en de tangens van de argumenten te vervangen door de cotangens. (Dit komt neer op een omklapping van het coördinatensysteem om de bissectrice van den hoek gevormd door de positieve takken van X- en Y-as.) In bijgaand formulier is een en ander toegepast op de berekening volgens de methode Collins van een Snelliuspunt. Gerekend is met tiendeelige aanvullingen voor de negatieve coördinaten.) De volgorde van de bewerking is aangeduid met de vetgedrukte letters A tot en met E. In het ge deelte B werd eerst Xh berekend. Het punt H (zie fig. 2) komt oc

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 251