260 zoodat in den afleesmicroscoop een verdeeling met dubbele strepen zichtbaar wordt. De aflezing geschiedt nu door met behulp van een optischen micrometer het totale beeld te verplaatsen tot een vaste indexstreep zich bevindt in het mid den tusschen twee strepen. Ook op deze wijze worden ev. excentriciteitsfouten welke zichtbaar worden in een kleine variatie in de afstanden tusschen de dubbele strepen bij verschillende randstanden geëlimineerd. Op den micrometer is een verdeeling aangebracht met intervallen van 10" of 10 cc; men schat 1" resp. 5 cc.1) De verdeelingen van den horizontalen en den verticalen rand benevens die van den micrometer zijn gelijktijdig zichtbaar in den afleesmicroscoop, welke bij de DK 2 is aangebracht naast den kijker. Ook bij de eerste uitvoering van de DK 1 was de afleesmicroscoop (voor den vert. rand) naast den kijker geprojecteerd, doch is later verplaatst naar één der uit einden van de horizontale as, terwijl de vrijgekomen plaats werd benut voor het aanbrengen van den bedieningsknop van de centrale instellens. Uit bovenstaande beschrijving zal het duidelijk zijn, dat bij de eerste uitvoe ring de tweede grovere randverdeeling noodzakelijk is ter verkrijging van een overzichtelijk beeld, doch dat het toepassen van de tweede randverdeeling bij de tweede uitvoering slechts het nut oplevert van het ontbreken van een tweede becijfering. Men kan zich afvragen of dit geringe voordeel het aanbrengen van de tweede verdeeling voldoende motiveert, vooral wanneer men bedenkt, dat men hetzelfde effect had kunnen bereiken bij een enkele verdeeling, door wél de ver deeling doch niet de becijfering te projecteeren naast het diametraal liggende deel. Doordat de kop van het nieuwe statief is voorzien van een grondplaat voor het instrument, welke met de hand ongeveer horizontaal gesteld en daarna vast geklemd kan worden, kon het stelschroevensysteem vereenvoudigd worden. Bij de DK 1 zijn dan ook geen eigenlijke stelschroeven aanwezig, doch knoppen met een spiraalvormige groef. Deze knoppen zijn verticaal aangebracht en dus gemakkelijk te hanteeren. De DK 2 heeft één vast steunpunt en twee dergelijke stelknoppen. Deze drie ondersteuningspunten vormen de hoekpunten van een rechthoekigen driehoek met den rechten hoek in het vaste steunpunt. Hierdoor en door het ontbreken van een derden stelknop is eenige asymmetrie ontstaan, welke ons de voorkeur doet geven aan de inrichting van de DK 1. De kijker van de DK 1 heeft een vergrooting van 20 maal en een objectief opening van 30 mm; voor de DK 2 zijn deze cijfers resp. 30 maal en 45 mm. Het eerste instrument weegt slechts 1,8 kg, het tweede 3,5 kg. NK 393. Nivellier-Instrumente. Kern brengt drie nieuwe waterpasinstrumenten, NK 1, 2 en 3, op de markt, welke met moderne instrumenten van andere firma's den stevigen soberen bouw gemeen hebben. De kijkerbuis en het huis voor het niveau vormen één gietstuk en het niveau is daarin zoodanig aangebracht, dat ontregeling van het instnu- 1) Op het ons gezonden cliché (zie afdruk) zijn, in afwijking met vroegere afbeeldingen, intervallen voorgesteld van 2 cc met schatting tot op 0,5 cc; blijk baar nog weer een verbetering. Redactie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 256