269 aanzien van de rechten op den grond, in sommige gevallen reeds gedurende vele geslachten. Uit een algemeen continentaal oogpunt bezien, is het daarom verwonderlijk te moeten vaststellen, dat Engeland tot aan 1899, geen wet bezat, die dwingend voorschreef, dat transacties in on roerend goed moesten worden openbaar gemaakt; treffender nog is het te vernemen, dat een dergelijke dwang sindsdien alleen nog maar bestaat in de County van Londen en in Eastbourne. Dit opmerkelijke verschil in houding van wetgevende macht en publiek ten opzichte van beheer, overdracht en verhandelen van onroerend goed, wortelt in de traditie. Het lijkt wel, of de Britsche natie als erfgoed heeft bewaard de opvatting, dat al het land eigen dom is van de Kroon; want in Engeland is de grond in handen van een betrekkelijk gering aantal eigenaren, die dikwijls groote opper vlakten gronds bezitten, zoowel in de steden als ten plattelande. De grond in Engeland zoo buiten als in de steden wordt niet altijd verkocht in eigendom (freehold), maar wordt meestal ver pacht op langen termijn (leasehold), dikwijls voor perioden van 99, soms zelfs van 999 jaren. Het is duidelijk, dat een dergelijk systeem van landgebruik ge schikter is voor particuliere administratie, ten eerste, omdat de groote grondeigenaren hun eigen administrateurs (rentmeesters, meestal landmeetkundigen) moeten hebben, en ten tweede omdat het pachtsysteem niet noodig heeft een hoog ontwikkeld hypothe cair stelsel voor lange termijnen, maar hierbij, vooral in de steden, eerder behoefte is aan een bijzonder systeem van kredietverleening om huizen te kunnen bouwen. Hierbij moet nog worden gevoegd een belangrijke Britsche traditie, die haar uitdrukking vindt in het spreekwoordelijke: „My house is my castle." Vandaar, dat tot den huidigen dag de meest gebruikelijke wijze van landoverdracht is, dat beide partijen haar eigen zaakwaarnemers en landmeters in den arm nemen, die alle titels, oude en nieuwe onderzoeken, zonder tusschenkomst van eenige gouvernementsinstelling. Vele van de continentale staten daarentegen, hebben in den loop der laatste 150 jaren, meer of minder omvattende hervormingen ingevoerd, waarbij als basis van het grondgebruik is aangenomen de vrije eigendom. Vandaar, dat er een zeer veel grooter aantal eigenaren van kleine goederen zal zijn, wat aanleiding geeft tot den eisch van een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 265