270 afdoende Staatscontrole bij de overdrachten, ten eerste omdat het grooter aantal eigenaren van kleine eigendommen de wettelijke uit gaven bij onderhandschen verkoop onnoodig ingewikkeld en kost baar zou maken en ten tweede omdat deze kleine eigenaren noodig hebben een zeer goed ingericht stelsel van door de overheid ge controleerde kredietinstellingen, die leeningen verstrekken op lan gen termijn met als zakelijk onderpand het geheele onroerend goed (grond èn gebouwen) en die minder belang hebben bij de vraag, wie voor het oogenblik eigenaar is (hypotheek). Binnen het raam van een congresrapport is het slechts mogelijk enkele van de belangrijkste kenmerken van stelsels van publicatie en meting te beschouwen. A. KADASTRALE KAART EN PUBLICITEITSSTELSEL. 1. Opmerkingen betreffende kaart en grenzen. Het Vasteland van Europa. Verschillende kaarten zijn van hoogen ouderdom; met de samen stelling van enkele van de oudste welke nog in gebruik zijn, werd aangevangen ongeveer in de volgende jaren: Denemarken omstreeks 1780 (er werd mee begonnen in 1806 maar het grootste deel was gebaseerd op ruilverkavelingskaarten dateerende van 1780 af), België 1808, Beieren 1808, Saksen 1811, Nederland 1812, Wurtemberg 1818, Pruisen 1861. Deze oude kaarten zijn dikwijls vervaardigd op de schalen 1 5000, 1 4000 tot 1 2500 en 1 2000 voor landelijke gebieden, en 1 1250 tot 1 800 voor bebouwde streken. Buitengewoon belangrijk is de vraag of men aanneemt, dat deze kaarten volledig bewijs leveren van de juiste ligging der grenzen, dan wel of zij alleen een algemeen overzicht geven van die ligging. In het eerste geval heeft de bewijskracht van de kaart wettelijke beteekenis; in het tweede geval heeft de kaart slechts een hulp- of raadgevend karakter. De laatste vorm is de meest voorkomende, de eerste, de wettelijke kaart, is, voor wat de oudste kadasters be treft, nauwelijks bekend, behalve in Pruisen. Enkele landen hebben wetgevende maatregelen getroffen om dwingend de grensafbakening voor te schrijven door middel van vaste kenmerken, n.l. Baden in 1854, Beieren in 1900 en Hessen in 1926. Zulk blijvend kenbaar maken van de grenzen is natuur-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 266