271 lijk van groot practisch belang voor de eigenaren, maar het is niet gemakkelijk uit te voeren, vooral niet in de half-stedelijke streken. De moderne Zwitsersche kadastrale kaart, gebaseerd op het Bur gerlijk Wetboek van 1907, is ongetwijfeld de beste van alle be staande. Het is belangwekkend op te merken, dat art. 668 van dit Wetboek luidt: ,,De grenzen tusschen de perceelen worden bepaald door de kaarten èn de grensmerken op het terrein. Als er verschil bestaat tusschen de grenzen op de kaart en die op het terrein, wor den de eersten geacht het nauwkeurigst te zijn". Dat wil dus zeg gen: niettegenstaande de verplichte blijvende grensverzekering. wordt aan de kaart een allesbeheerschende wettelijke kracht ver leend. Engeland. In scherpe tegenstelling hiermede is de beteekenis van de Engel- sche kadastrale kaart (Land Registry Map), die geacht wordt al leen een aanschouwelijke voorstelling van de grenzen te geven. Twee opmerkingen van groot belang openbaren een groote mate van Britsch „gezond verstand". De eene werd gemaakt door Joshua Williams, lid van een Staatscommissie van 1857, die boudweg verklaarde: „Een kaart is een goede dienaar, maar een slechte meester De andere werd in 1874 gemaakt door den Lord Kanse lier (President van het Hooggerechtshof). Deze schreef: ik stel voor, dat de grenzen niet worden vastgesteldeen onaan vechtbare titel zal beteekenen, dat die alleen kan worden aange tast door aan elkaar grenzende eigenaren. Hiertegen zal geen practisch bezwaar kunnen zijn naar mijn gevoelen." De laatste Grondregistratiewet van 1925 heeft echter de moge lijkheid geopend voor het speciaal vastleggen van de juiste ligging der grenzen, als dit door de eigenaren wordt gewenscht. Dezen hebben echter weinig gebruik gemaakt van deze bevoegdheid. Een zelfde voorschrift bestaat in de Deensche Wet, maar, evenals in Engeland, wordt er zelden gebruik van gemaakt. Het rechtsgevoel in beide landen is dus bevredigd door het beginsel van het louter af beelden van de grenzen op de kaart. Op een ander belangrijk punt is de Engelsche Grondregistratie typisch in Britschen geest, rechtuit en practisch. Het is waarschijn lijk het eenige kadaster, dat op verzoek onmiddellijk in werking treedt, d.w.z. voor de toepassing van elke afzonderlijke registree ring. Met andere woorden: er is niet van het begin af een alge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 267