273 en 1688) vöör dat, hetwelk nu in gebruik is. Daar wordt een eigen domsperceel met één enkel nummer aangegeven, n.l. „Matrikel 27 Westbourne", in elk van dezelfde registers als hierboven vermeld. In het voorbeeld zal dat nummer staan in alle 5 perceelen op de kaart en de beschrijving in den legger geeft dan nadere bijzonder heden. Dit is een zeer eenvoudige en doeltreffende wijze van ad- ministreeren, omdat elke handeling door de kadastrale administratie moet worden goedgekeurd, alvorens te worden toegepast in de andere officieele registers. Het moderne Zwitsersche hypothecaire en kadastrale stelsel neemt op ongeveer gelijke wijze het eigendomsperceel als eenheid, hoewel het verder alle perceelen nummert. De inrichting der administraties op het vasteland toont groote verscheidenheid. In bijna alle landen is de administratie gedecen traliseerd in districten; in Beieren, Nederland, België en Tschecho- Slowakije is de uitvoering geheel in handen van Staatsambtenaren; in Denemarken, Pruisen, Wurtemberg, Saksen, Zwitserland en Oostenrijk wordt het werk uitgevoerd deels door Staatsambtenaren, deels door particuliere landmeters. Het is van belang, dat waar schijnlijk slechts 2 landen de administratie van hypotheken en ka daster hebben samengesmolten tot één geheel, n.l. Nederland en Zwitserland; deze combinatie leidt ongetwijfeld tot de eenvoudigste werkwijze. Finland, Noorwegen en Zweden bezitten geen volledig kadaster, maar wel een hoog-ontwikkelde officieele administratie voor mo derne ruilverkaveling, welke tot op zekere hoogte dezelfde voor deden biedt, die door een geheele kadastreering wordt verkregen. Oostenrijk, Finland en Zwitserland hebben een uitstekenden landmeetkundigen dienst, die kadastrale en topografische kaarten vervaardigt. Aan het Deensche kadaster is verbonden een doeltreffende wet telijke controle over alle transacties in onroerend goed, die grooten invloed heeft op de politieke economie van dat land. Engeland. De eenheid van administratie is hier tot op zekere hoogte een middending tusschen de nummering per perceel of per eigendomsperceel. Op het desbetreffende blad van de generale kaart wordt aan elk perceel een nummer gegeven en in een per- ceelsregister wordt opgenomen het laatste titelnummer van het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 269