28 aanslag oninvorderbaar blijkt? Zooals ik reeds mocht uiteenzetten zou ik de veranderingen bij redres, dus zonder verwijzing opgelost willen zien. Afgezien van de bezwaren er aan verbonden wegens de besmet ting met hypotheek, is althans voor mijn gevoel de indiening van een eigendomsverklaring van verjaring reeds daarom onbevredi gend, omdat zij op initiatief van den belanghebbende zelf, onmid dellijk na voltooide verjaring ingediend, bij mij twijfel zou kunnen doen rijzen aan de goede trouw van den bezitter, terwijl de op in stigatie van het Kadaster ingeleverde verklaring slechts een „vriendelijkheid" van den belanghebbende is aan de kadastrale ad ministratie. Want niet door dezen „titel" doch door de niet met titel aan te toonen verjaring (art. 2000 B.W.) is de eigendom overgegaan. Bovendien eischt zij althans niet het „veto" van de partij ten name van wie het perceel in den kadastralen legger staat geboekt. Het ongemotiveerde: „neen" is voldoende om een overboeking van het perceel op den werkelijken eigenaar na te laten. Want zou het in het hiervoor beschreven voorbeeld van de Gemeente Amsterdam geen dwaasheid zijn, wanneer zij, met een dergelijk vonnis tegen zich, naar aanleiding van een eventueel door de rechthebbenden in te dienen eigendomsverklaring van verjaring, aan den hypotheek bewaarder zou berichten tegen de voorgenomen overboeking be zwaar te hebben, en deze hierin zou moeten berusten? Is een dergelijke handelwijze in dit geval niet te verwachten, uit gesloten lijkt het me niet in het volgende aan de praktijk ontleende voorbeeld (zie fig. 2). Eigenaar P bezit de perceelen I en II. Op het perceel I, waarop hij een huis sticht, vestigt hij een hypotheek. Ten gevolge van een grensregeling met de Gemeente verkrijgt hij aan de straatzijde het onbezwaarde perceeltje II ter grootte van 2 centiaren. Ongeveer 35 jaar geleden wordt perceel I wegens niet voldoen van hypotheek rente en aflossing geëxecuteerd. De nieuwe eigenaar en zijn rechts opvolgers hebben ook het strookje II al dien tijd als eigenaars in bezit gehad, zoodat hier zeker van verjaring gesproken kan wor den. De oorspronkelijke eigenaar, te wiens name het strookje II nog steeds staat, heeft in dit stadsdeel geen verdere eigendommen. Af gezien van mijn principieele bezwaren, lijkt me het indienen van een eenzijdige eigendomsverklaring van verjaring onjuist omdat het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 26