275 In de gevallen waar de landmeters particuliere praktijk uitoefe nen, zullen hun werkzaamheden zich uitstrekken over alle zaken die te pas komen bij het administreeren van groote complexen grond (zoowel landelijk als stedelijk) en zullen ze ook optreden als ad viseurs van de gemeenten. Geen land geeft hiervan betere voor beelden dan Engeland. Hier vinden we maar enkele Staatsland- meters, de „chartered surveyors" daarentegen hebben een zeer uit- gebreiden belangrijken werkkring. Negentig procent van alle lan delijke goederen in Engeland worden geadministreerd door deze landmeters; sommigen zijn gespecialiseerd als schatters van lande rijen, anderen in schattingswerk voor de bouwbedrijven en in geen ander land zijn zooveel landmeters bezig met het buitengewoon be langrijke en moderne werk van streek- en uitbreidingsplannen, dat in Engeland gedurende de huidige generatie een groote vlucht heeft genomen. Ruimtegebrek maakt het onmogelijk uitgebreide conclusies te trekken. De enkele hier gemaakte opmerkingen schijnen aan te dui den, dat nationale tradities inzake landgebruik, nationaal gevoel omtrent wat de Staat zou moeten controleeren, de noodzaak van ruilverkaveling en, misschien het belangrijkste van alles, de nood zaak van Staatscontrole op de hypotheekverstrekkers, de meest ken merkende factoren zijn, die het systeem van grondregistratie zullen bepalen. Het geraken tot een internationaal stelsel zal daarom nauwelijks mogelijk zijn, omdat het systeem in elk land noodzakelijk moet be rusten op nationale tradities en behoeften. De Grondregistratie in Engeland is een goed voorbeeld van een stelsel, dat is opgezet om zich aan nationale behoeften en over leveringen aan te passen „a good servant but no master" -en dat zorgvuldig is samengesteld om langzame evolutie mogelijk te maken. (Vertaling: J. H. J.) C. CONCLUSIES.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 271