VERSCHILLENDE ONDER WERPEN. 276 Een landmetersexamen in Australië en Nieuw-Zeeland. De inhoud van buitenlandsche landmeetkundige periodieken geeft soms aanleiding tot het maken van vergelijkingen tusschen de uitoefening van het beroep ginds en hier te lande. Vooral exa menopgaven zijn daarvoor dankbaar materiaal. Slechts zeer weinig tijdschriften echter maken er een gewoonte van, ze te publiceeren Onlangs werd mijn aandacht getrokken door eenige opgaven van het landmetersexamen, gehouden in Maart 1939 in Australië en Nieuw-Zeeland. In de veronderstelling, dat vele lezers er belang in zullen stellen, neem ik hieronder eenige vraagstukken in ver taling over, met een opsomming van alle geëxamineerde vakken, voorzoover in het Nieuw-Zeelandsche tijdschrift gepubliceerd. Wel licht vinden studeerenden hierin eenig oefenmateriaal en zien anderen er een welkome tijdpasseering in „voor de lange winter avonden". Het is misschien niet ondienstig, aan te teekenen dat: 1 yard 3 feet 36 inches 0,91438 m; 1 chain 22 yards =100 links; 1 mile 80 chains; 1 acre 10 vierk. chains 4840 vierk. yards; 1 perche 625 vierk. links. Voor het overige wil ik volstaan met de opmerking, dat den can- didaten blijkbaar niet veel tijd gegund werd voor de beantwoording van de verschillende opgaven. Den lezers zij de in den aanhef be doelde vergelijking overgelaten. Maandag 6 Maart, 2 n.m. tot 5 n.m. Recht en administratie. 11 vragen en werkstukken. Totaal 100 punten. Dinsdag 7 Maart, 9 v.m. tot 12.30 n.m. Landmeten-Berekenin gen (A.) Vragen 1 en 2 moeten beproefd worden. 1. (Punten: 20.) Fig. 1. Verdeel het hoekperceel in twee gelijke deelen door de lijn BC; AB en CD moeten gelijk en zoo lang moge lijk zijn. Bereken AB en lengte en richting van BC. 2. (Punten: 20.) Fig. 2. De New Street wordt bij de uitmon ding op Wilson Street verbreed door een cirkelboog. Bereken, af gerond op inches, de lengte van de nieuwe grens (boog en rechte lijn) van perceel 3 langs Wilson Street.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 272