283 dat hier in dit boek aan de bewijzen steeds een algemeenen vorm gegeven wordt. Deze slaan dus op algemeene situaties en niet op een bepaalde, zooals deze in een figuur is voorgesteld. Dit kan door de schrijvers daarom op zoo voortreffe lijke en tevens eenvoudige wijze worden gedaan, omdat zij gebruik maken van het begrip „gerichte rechte geheel overeenkomstig het landmeetkundige begrip richting, en voor het rekenen met hoeken een positieven draaizin in het vlak hebben aangenomen. Ter verdere veralgemeening en vereenvoudiging voeren schrijvers voor hoeken in het begrip: congruentie naar een zekeren modulus. Ter inlichting van de lezers zij medegedeeld, dat twee getallen 5 en 12 congruent zijn naar modulus 7; geschreven: 12 5 (mod. 7) Dit beteekent, dat 12 en 5 bij deeling door 7 een gelijke rest opleveren. Omdat in de trigcnometrie een hoek in een figuur slechts op een veelvoud van 360° na bepaald is (soms slechts op een veelvoud van 180° na), is op dit ge bied juist een zoo nuttig gebruik van congruenties te maken. De bewijzen wor den hierdoor algemeener, sierlijker en overzichtelijker, hetgeen een preciese werk wijze bevordert. Evenals in de landmeetkunde, worden hoeken van driehoeken gedefinieerd als de hoeken tusschen de zijden, deze als gerichte lijnen beschouwd. De som van de hoeken van een driehoek, met dit soort algemeene hoeken, kan van 180° een veelvoud van 360° verschillen. Men heeft dus: A B C= 180" (mod. 360") Behalve de verder in werken van dezen aard gemeenlijk aanwezige hoofd stukken, treffen wij in dit boek een uitstekend hoofdstuk aan over limieten en differentiaalquotiënten. Het boek is van een ongemeene helderheid, prachtig in details en welover wogen van opzet; een sieraad voor de rij der Nederlandsche studieboeken. J. M. T. Dr. P. Molenbroek, Leerboek der vlakke meetkunde, 8e druk herzien door P. Wijdenes, 640 blz., 16 X24 cm, 590 fig. P. Noordhoff N.V., Groningen. Prijs geb. ƒ11.50. In het voorbericht deelt de bewerker mee, dat deze druk zoo sterk afwijkt van den vorigen, dat het boek feitelijk opnieuw geschreven is. Het boek is be stemd voor volwassenen en is bedoeld als een handboek van de vlakke meet kunde. Dit laatste maakt, dat dit werk als leidraad kan dienen voor hen, die het vak dagelijks moeten onderwijzen en waarvan zeer velen van de lagere meetkunde weinig meer gezien hebben, dan wat een of ander schoolboek geeft, aldus de bewerker, waaraan hij nog toevoegt zijn verwachting, dat dit boek door zijn rijken inhoud tevens in den smaak zal vallen van de velen, die uit pure liefhebberij zich met de vlakke meetkunde bezighouden en voor wie een schoolboek niet voldoende geestelijk voedsel biedt. Ofschoon men van den practischen geodeet nu niet kan zeggen, dat hij zich uit „pure liefhebberij" met de meetkunde bezighoudt, zoo zullen er allicht veel van onze lezers zijn, die van het vak, dat zij dagelijks hanteeren, iets meer willen weten. Voor hen is dit boek een prachtig middel daartoe. Ofschoon eigen-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 279