29 ongemotiveerde „neen" van den kadastralen eigenaar, die aan de perceelen geen „prettige herinnering" heeft, de zaak in het nadeel van den eigenaar, die het door verjaring verkreeg, beslist. Resumeerende kom ik dus tot het oordeel, dat om de kadastrale tenaamstellingen te doen beantwoorden aan den in het publiek le venden eigendomstoestand, het in sommige gevallen gewenscht is te beschikken over voorschriften, die het, na een deugdelijk onder zoek, eventueel in overleg met de betrokken eigenaars, mogelijk maken zonder akten bestaande kadastrale tenaamstellingen te wij zigen. Wegens mogelijke hypothecaire bezwaren lijkt me „redres", ook bij geheele perceelen, hiertoe het aangewezen middel. Het zal, met oordeel, en slechts na een grondig onderzoek toege past, het Kadaster kunnen behoeden voor een starheid, die het wegens zijn belangrijke plaats in de economische samenleving zeer zeker niet mag hebben. Amsterdam, September 1938. Literatuuroverzicht. 1. Boekbeoordeelingen. Un problème administratif cadastral, n'ayant d'intérêt que pour le cadastre néerlandais. Mr. A. F. Schepel. De Ruilverkavelingswet 1938. VIII 156 blz., 14X20 cm. N.V. Samson, Alphen aan den Rijn, 1938. ƒ2.40, bij 3 ex. 2.25. Op 1 Augustus 1938 trad in werking de nieuwe Ruilverkavelingswet, die op 20 Mei van dat jaar in Stbl. 618 werd gepubliceerd. Het verheugt ons hier een duidelijk geschreven werk te kunnen aankondigen, waarin de S. de stof op overzichtelijke wijze behandelt. Vooral voor diegenen, die de uitgaven van Samson bij het uitoefenen van velerlei openbare bestuurs functies gebruiken, is een handige vraagbaak op het gebied der RVK verkregen. Wat noodig mag heeten, nu immers in de toekomst het aanvragen van RVK ook zal kunnen geschieden door de verschillende publiekrechtelijke lichamen (art. 22 sub 3). In een 20-tal bladzijden geeft de S. ter inleiding een overzicht van allerlei om standigheden, die tot RVK leiden en de voordeelen, die daarbij kunnen worden verkregen. Ook de behoefte aan RVK in ons land wordt uiteengezet, evenals de daarin liggende mogelijkheden voor werkverschaffing, nu en in de toekomst. Een staatje van wat sinds 1924 is gedaan en wat in uitvoering is, ontbreekt evenmin (blz. 19).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 27