32 de wet en het RVKbesluit doen opnemen. Een alfabetisch register met verwijzing naar de artikelen der wet en naar de bladzijden maakt de raadpleging ge makkelijk. Wat nu? Ruilverkaveling! 16 blz. '15X23 cm, met 3 kaarten. Utrecht 1938. Van den Cultuurtechnischen Dienst ontvingen we een goed geschreven bro chure onder bovenstaanden titel, waarin, verlucht met niet onaardige prentjes, wezen en doel der ruilverkaveling populair worden uiteengezet en in zeer korte trekken het verloop eener ruilverkaveling wordt geschetst. In den omslag zijn bijgevoegd een drietal van de bekende keurig uitgevoerde kaartjes van voltooide ruilverkavelingen met ouden en nieuwen toestand. Het boekje bevat aan het slot nog een model voor een aanvraag en zal zijn nut voor de propaganda voor ruil verkaveling zeker hebben. Het wordt gratis zeer ruim verspreid. Korte beschrijving der uitgevoerde verbeteringswerken in de Gemeente Staphorst en in het Land van Vollenhove. 21 blz., 16 X 24 cm, met 10 kaarten. Utrecht 1938. Van denzelfden dienst ontvingen we ook nog een brochure over ruilverkave ling en andere landverbeteringswerken in Overijsel, verlucht met goede foto's en in den omslag bijgevoegde duidelijke kaarten. Hierin vindt men bijeen een aantal gegevens van financieelen aard over de uitgevoerde werken, waaronder ook den bouw van boerderijen en zelfs van een stoomgemaal van groot ver mogen. Uit een en ander blijkt duidelijk hoeveel er in de laatste jaren reeds is en wordt gedaan ter verkrijging van beteren en nieuwen cultuurgrond ten voor- deele van de gemeenschap. Het boekje zal zijn weg vinden en vele belanghebbenden kunnen leeren, welke verbeteringsmogelijkheden nog kunnen worden uitgebuit in ons eigen land. In snel tempo volgen in Nederlandsch Indië elkaar op de nieuwe instructies voor den geheelen kadastralen dienst. Zoo kunnen we nu weer melden de ontvangst van de Instructie voor de kadastrale perceelsregistratie (Deel I. Voorschriften en Bepalingen. Deel II. Bijlagen en Modellen), typografisch weer uitstekend verzorgd. Deze instructie is ingevoerd op 1 November 1938. Verder verscheen in September 1938 een Instructie voor de kadastreering, een gecyclostyleerd boekje, dat voorschriften inhoudt voor het vervaardigen van kadastrale kaarten. Het optreden van het nieuwe Hoofd van het Kadaster wordt gekenmerkt door dit verschijnen zoo kort na elkaar van een viertal belangrijke instructies, die in de eerste plaats wel beoogen te geraken tot eenheid en eenvormigheid ten aan zien van alle onderdeelen van de taak aan het Indische Kadaster opgedragen. Zeer bepaaldelijk blijkt uit de voorberichten, dat deze voorschriften van nu af aan alle kantoren nauwkeurig zullen moeten worden opgevolgd. Echter het be staande blijft gehandhaafd zoolang er niet noodzakelijk tot vernieuwing behoeft te worden overgegaan en zoo zal het nog wel eenigen tijd duren aleer de ge- wenschte eenheid zal zijn bereikt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 30