33 J, H. J. 2. Tijdschriften. De belangrijke inhoud van deze instructies blijve voorloopig onbesproken', al kunnen we zelfs na een vluchtige lezing reeds zeggen, dat voor onze lezers een bestudeering de moeite zou loonen. Het verheugt ons te kunnen mededeelen, dat de bibliotheek verder werd ver rijkt met het boekje: Wettelijke bepalingen inzake de Grondbelasting met uitvoeringsvoorschriften. Dit is een uitgave van het Ministerie van Financiën ten gebruike voor de ambtenaren van den belastingdienst, waarin alles bijeenge bracht is, wat van belang is voor hen, die de voorschriften hebben toe te passen. We hopen, dat het Departement ook aan onze bibliotheek zal denken als later meer dergelijke uitgaven zullen verschijnen op gebieden, die voor K. en L. van belang zijn en dus in onze verzameling aanwezig moeeten zijn, Aan de samenwerking tusschen Gemeente en Kadaster wijdt het Hoofd van het Indische Kadaster, de heer J. M. Beekman een studie in het Tijdschrift „Locale Techniek". Een overdruk van dit artikel werd ons welwillend toege zonden. De S. gaat uit van de stelling, dat ook in Indië elke Gemeente voor de juiste uitoefening van haar taak dient te beschikken over een goede kaart, evenals het Kadaster. Al zal voor beide diensten een verschil aan te stellen eischen optreden, economisch werken zal eerst mogelijk zijn als beide kaarten berusten op eenzelf den technischen grondslag. Zoo komt de S. tot het „verzekerde polygoonnet" met het instandhouden op het terrein van de vaste punten. Gedacht wordt aan financieele samenwerking om het polygoonnet op het terrein aan te leggen en op te meten, waarna de Gemeenten voor het onderhoud zouden kunnen zorgen. De noodige detailmetingen voor de gemeenten zouden dan kunnen worden ver richt door eigen deskundig personeel dan wel door het Kadaster als particulier werk. Het blijkt, dat evenals bij ons een regeling nog niet bestaat. Echter koestert de S. de hoop, dat een „Stadsvormingscommissie" ook deze punten onder het oog zal moeten zien en dat er dus eerlang een regeling zal komen. In de Nos. 5, 6, 7 en 8 van jRes et Jura Immobilia 1938 vindt men het ver volg van de lijst met toelichtingen over Dégats Locatifs, die in het laatste num mer wordt beëindigd met een alfabetische lijst in het Vlaamsch van trefwoorden. Hieruit kan blijken, dat ongeveer 300 uitdrukkingen zijn behandeld, zoodat wel geen onderdeel, dat bij huurovereenkomsten aanleiding tot kwesties kan zijn, on besproken zal zijn gebleven. Onder No. 1264 vinden we verder in deze afleveringen een merkwaardig von nis, waarin een architect gelijk kreeg bij zijn eisch om in een door hem gebouwd landhuis te herplaatsen een steen met zijn naam en beroep, op grond van het auteursrecht der bouwplannen. Merkwaardig om de uitvoerige motiveering, omdat de rechter o.m. overweegt, dat een gebouw niet behoeft te zijn een bijzonder kunstwerk om zoo n eisch te doen slagen. Immers ook bij de muziek, hoe banaal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 31