VERSCHILLENDE ONDERWERPEN. 39 L. C. F. POLDERMAN, f In den ouderdom van 75 jaar is te Montreux overleden de heer L. C. F. Polderman, oud-hoofd van den kadastralen dienst in Ned. Oost-Indië. De vele ambtenaren van het Nederlandsche Kadaster, die zich met mij deze sympathieke figuur herinneren uit den tijd, dat hem als oud-hoofd en adviseur aan het De partement van Koloniën het toezicht over de voor Indië bestemde candidaat- landmeters was toevertrouwd, zullen met groot leedwezen van dit overlijden kennis nemen. De bezoeken, die hij elk jaar opnieuw in de zomervacantie bracht aan de kadasterkanto ren, waar een Indische can- didaat-landmeter was gede tacheerd, waren geenszins een bloote formaliteit. Met groote zorgvuldigheid ging hij de pres taties van de candidaten na, waarbij hij hen als een vader lijke vriend tegemoettrad. De gesprekken, die ik dan als nog heel jong landmeter met de zen hoogen functionaris mocht voeren, getuigden steeds van zijn hartelijke waardeering voor de moeiten, die zich de Nederlandsche landmeters voor hun a.s. Indische collega's ge troostten. Deze waardeering bleek ook uit zijn protest in dit tijdschrift jg. 1931 blz. 206 tegen een ongelukkige uitlating van het toenmalige hoofd van het Indische Kadaster. In Indië stond de heer Polderman in hoog aanzien; hij genoot sympathie wegens zijn groote kundigheden, buitengewone werkkracht, humane eigenschappen en voorbeeldigen levenswandel. Voor het Indische Kadaster is hij een pionier ge weest. Stap voor stap leidde hij met vaste hand gedurende zijn chefschap het Kadaster naar het doel, waar het thans zeer dicht bij gekomen is. Aan zijn initiatief was het te danken, dat in 1912 nieuwe wettelijke voorschriften inzake grensverzekering tot stand kwamen ter vervanging van de zeer verouderde van 1882 en dat de bepalingen, vervat in de Stbl. 1916 Nos. 517 en 705 in de plaats traden van de Instructie voor de Gouvemementslandmeters van 1837 en de Voorschriften, regelende den werkkring van het Kadaster in 1879. Hij riep den cursus te Bandoeng in het leven, ijverde daarna voor de academische opleiding van de landmeters, die in 1922, vier jaren na zijn pensionneering, tot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 37