63 Dat een verkooper niet wil instaan voor wat hij niet weet, is billijk en om de vrijwaring, als noodzakelijk bewijs van goede trouw en als rechtsmiddel te behouden (voor den verkooper is zij de er kenning, dat hij weet wat hij verkoopt, en dat hij zijn eigendom verkoopt), moet de wet het leveringsbegrip van art. 671 B. W. verwerpen. Veel zou reeds bereikt worden door een vermelding van den aard der begrenzingen van verkochte vaste goederen, het noemen van vaste maten en meer van deze middelen, waaronder volgens den schrijver dezes een niet onbelangrijke plaats is toe te kennen aan een wettelijke regeling van alles wat het onderhoud en de overschrijding van de eigendomsgrenzen aangaat. Deze immers veranderen juist door onderhoud en overschrijding van plaats. De kenmerken van het kadastrale perceel, in het bijzonder de scherpte der kadastrale grenzen en het gebrek aan overmaat op de kadastrale grootten, moeten dan uit andere gezichtspunten worden gezien en anders worden gewaardeerd bij de overdracht van vast goed. Behalve de veranderingen door het onderhoud van de grenzen treden ook nog zeer veel overdrachten op van kleine strookjes grond, waarvan nimmer een acte wordt opgemaakt; deze overdrach ten veroorzaken meestal een voor het oog onzichtbare verandering in de erven en worden in het dagelijksch leven, door de in de werkwijzen van het kadaster oningewijde eigenaren en notarissen over het hoofd gezien; klakkeloos wordt later het kadastrale perceel verkocht, alsof daaraan niets was veranderd. Het een en ander neemt echter niet weg, dat we onze kadastrale grenzen met zorg moeten behandelen. Ondanks alle veranderingen blijve de kadastrale grens de oor spronkelijke, door een overgeschreven acte gedekte grens. Op deze, zullen we later zien, kan met vrucht worden voortge bouwd en in voorkomende gevallen kan zij als maatstaf dienen in rechtsgedingen, waarin het zal moeten kunnen gaan om een oor spronkelijk overeengekomen grenslijn. Hoe eenvoudiger het geheel van de wisseling der rechten op vast goed wordt vastgelegd in de wet, des te zuiverder kunnen geschil len worden berecht. Daarom naast de oorspronkelijke kadastrale grens en haar ver andering door grensovereenkomsten, als gevolg van onderhoud of

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 61